Transport ponadgabarytowych ładunków i montaż elektrowni wiatrowej

Kampanie  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Często pojawia się konieczność przetransportowania elementu o dużych gabarytach, ale jak wiadomo transporty ponadgabarytowe wiążą się z kilkoma niedogodnościami. Jak więc zatem skutecznie przemieszczać duże elementy, np: słupy, płaty wirnika, czy turbiny wiatrowe.

Tego typu ładunki przekraczają masę oraz wymiary dozwolone do poruszania się po drogach, dlatego wymagają odpowiedniego transportu i oczywiście uzyskania specjalnego pozwolenia.


Wymogi

Jest kilka wymogów, które trzeba przestrzegać w transporcie ponadgabarytowym:

  • Odpowiednio przystosowany pojazd,

  • Wiedza prawna dotycząca przewozów w danym kraju,

  • Umiejętność i doświadczenie kierowcy i osób zabezpieczających ładunek,

  • Pozwolenie na transport,

  • Odpowiednie wyznaczenie trasy transportu i znajomość terenu.

Pojazdy

Wiadomo że konieczny jest odpowiedni pojazd przystosowany do przewozu ciężkich i gabarytowych elementów. Taki samochód musi być odpowiednio przystosowany, najczęściej ich konstrukcja jest wzmocniona o odpowiednie ramy połączone z płytami. Kolejnym elementem w zależności od typu przewozu są odpowiednie naczepy i przyczepy niskopodwoziowe oraz przyczepy dłużycowe, które również muszą spełniać określone warunki transportowe. Jedną z firm, która zajmuje się tego typu transportem jest Lewandowska Dźwigi. Warto wybrać dobrą firmę transportową, która zagwarantuje szybki transport elementów oraz bezpieczny montaż turbiny wiatrowej. Zadba także o wszystkie konieczne formalności.

Od czego trzeba zacząć

Najpierw dobrze jest zapoznać się z przepisami prawnymi jakie obowiązują w kraju w którym planowany jest transport. Po czym należy spróbować uzyskać odpowiednie pozwolenie na przemieszczenie ładunku. Wyznaczenie trasy jest bardzo trudne i wymaga sporych umiejętności logistycznych. Czasem zdarza się że nie jest możliwy transport drogowy, wtedy wybiera się inne rozwiązania np: transport (częściowo drogowy i morski).

Jak przebiega montaż elektrowni wiatrowej

Gdy ładunek dotrze na miejsce, zostaje rozładowany w wyznaczonym miejscu. Każdy element powinien być odpowiednio oznaczony. Na plac budowy przyjeżdża odpowiedni sprzęt budowlany.

Najczęściej do takiego procesu używa się specjalnego sprzętu przystosowanego do precyzyjnego montażu elementów w danym miejscu. Głównie są to żurawie samojezdne i dźwigi. Przy takich operacjach koniecznością jest zadbanie o najmniejsze szczegóły, dlatego zaleca się korzystanie z usług profesjonalnej firmy, która ma doświadczenie i niezbędne umiejętności transportowe i montażowe.

 

Dużo wcześniej przed dostarczeniem niezbędnych elementów wiatraka zostaje przygotowana powierzchnia (pierwszy element - służący jako podstawa) Od tego elementu będzie zależał dalszy montaż, dlatego ważne jest aby podstawa była solidnie zakotwiczona i przede wszystkim równa. Kolejnym etapem jest montowanie poszczególnych elementów słupa. Przy tak precyzyjnych operacjach umiejętności operatora dźwigu muszą być naprawdę wysokie, a cały zespół musi ściśle ze sobą współpracować. Krok po kroku mocowane są kolejne elementy wieży, aż przychodzi kolej na turbinę wiatrową, która jest sercem elektrowni wiatrowej. Po tym elemencie montowana jest piasta, do której mocowane są najczęściej trzy łopaty wirnika.

Cały proces montażowy jest dosyć skomplikowany i wymaga dobrej organizacji całego zespołu. Zwykle montaż trwa dłużej niż jeden dzień, a w przypadku niekorzystnych warunków operacja może się znacznie przedłużyć.


Zarówno transport jak i montaż jest dosyć trudny i czasochłonny niezależnie od rodzaju ładunku czy montowanej maszyny. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, zgodnie z przepisami prawnymi jaki i BHP.

Polecane strony

Lewandowska Dźwigi - Montaż elektrowni wiatrowych
Profesjoanlny transport, montaż maszyn i turbin wiatrowych

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady