Siwienie włosów - przyczyny i domowe sposoby

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Siwienie włosów to naturalny proces, niemożliwy do zatrzymania. Możesz jednak skutecznie go opóźnić. Z poniższej porady dowiesz się, dlaczego włosy siwieją i jak temu zaradzić domowymi sposobami.

Przyczyny siwienia włosów

Przeglądająca się kobieta - siwe włosyWśród nich wyróżnić można przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, ale nie tylko. Na siwienie włosów decydująco wpływa nerwowy tryb życia, zła dieta, używki i choroby m.in.: bielactwo i schorzenia związane z przemianą materii.

Istnieją następujące rodzaje siwienia:

  • ogólne (naturalne) - postępuje wraz z wiekiem, zwykle po czterdziestce. Ten rodzaj siwienia ma najczęściej podłoże genetyczne, a więc może zależeć od tempa siwienia włosów u Twoich rodziców bądź dziadków (jednym rodzinom zdarza się to w późnym wieku, u innych występuje dość wcześnie);
  • przedwczesne (w młodym wieku) - dotyka głównie osoby zestresowane, nerwowe i nadpobudliwe, a także cierpiące na anemię złośliwą. Coraz szybsze tempo starzenia się włosów warunkuje również współczesny impet życia, niewłaściwa dieta oraz zanieczyszczone środowisko. Poza tym, siwienie włosów może się wzmagać, jeśli cierpisz na częste bóle głowy i migreny.

Domowe sposoby na siwiznę

Zadbaj o właściwą dietę

Postaraj się, aby w Twoim codziennym menu nie zabrakło produktów z pszenicy (pieczywa i makaronu z nieoczyszczanej mąki oraz płatków), a także ryżu brązowego i dzikiego. Zrezygnuj z rafinowanego cukru, który przyspiesza proces siwienia (możesz go zastąpić cukrem brązowym lub miodem). Każdego dnia spożywaj co najmniej pięć porcji warzyw (do wyboru masz m.in.: pomidory, kalafiora, kapustę, cukinię, buraki, szparagi, selera, pietruszkę, koper). Do przygotowywania potraw nie używaj octu spirytusowego ani oczyszczanej soli. Jedz regularnie, o ustalonych porach.

Pij napary przeciwdziałające siwieniu

Dwa razy w tygodniu pij (po pół szklanki) drożdże piwne oraz napar wzmacniający wydzielanie barwnika: 1 łyżkę ziela serdecznika i pół łyżki skrzypu zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem 10 minut, następnie przecedź i wypij przed posiłkiem.

Rób okłady na włosy

4 łyżki kwiatów nagietka zalej niewielką ilością zimnej wody, po czym gotuj przez 20 minut. Następnie przestudź i wetrzyj we włosy. Spłucz po 30 minutach. Nie wystawiaj się na ostre słońce - chroń głowę kapeluszem lub chustką. Okłady rób dwa razy w tygodniu.

Zastosuj odsiwiacz

Jeśli chcesz zachować naturalny kolor włosów i nie zależy Ci na błyskawicznym efekcie, pomyśl i takim rozwiązaniu. W odróżnieniu od farb, odsiwiacze działają stopniowo i w łagodny sposób odbudowują pigmenty we włosach. Zawierają tak zwane prekursory melaniny, które wnikając do wnętrza włosa, pod wpływem tlenu z powietrza przekształcają się w barwnik identyczny z naturalnym. Odsiwiacze przeznaczone są do włosów o naturalnym odcieniu - nie możesz ich stosować na włosach koloryzowanych wcześniej farbą.

Znajdź czas na relaks

Siwieniu włosów sprzyja stres i nerwowy tryb życia, dlatego postaraj się codziennie znaleźć 20 minut tylko dla siebie. Połóż się wygodnie w słabo oświetlonym pomieszczeniu i włącz łagodną muzykę. Dla jeszcze lepszego efektu, wcześniej możesz rozpylić w powietrzu olejek z melisy lub sandałowy. Wycisz umysł, nie myśląc o codziennych sprawach.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady