Co pić zamiast kawy?


Nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki kawy? Pamiętaj, że wszystko co w nadmiarze szkodzi Twojemu zdrowiu. Jeśli chcesz pobudzić umysł i poprawić samopoczucie, możesz zastąpić kawę podobnie działającymi, lecz często zdrowszymi napojami.
Poznaj naszą propozycję 8 energetyzujących napojów, które mogą zastąpić kawę »
Woda z cytryną
Taka mikstura nie tylko orzeźwi w ciągu dnia, ale też zbawiennie zadziała na cały organizm. Szklanka wody (najlepiej przegotowanej) z wyciśniętą połówką cytryny wypijana przed śniadaniem wzmacnia system odpornościowy i poprawia trawienie; stymuluje mózg i układ nerwowy; oczyszcza skórę; działa moczopędnie; dostarcza witamin i mikroelementów. Zakwaszona woda wspomaga odchudzanie - picie kawy może to utrudniać. Szklanka ciepłej wody z cytryną na czczo orzeźwi Cię i pobudzi, a zastrzyk witaminy C z rana poprawi Twoje samopoczucie.
Kompot z suszonych śliwek
Kawa nie jest najlepszym rozwiązaniem na zaspokojenie głodu. Lepiej w tym przypadku sprawdzą się suszone śliwki - co prawda są bardziej kaloryczne niż świeże, ale zawierają więcej witaminy A i błonnika. Zawarte w nich pektyny dają uczucie sytości, więc z powodzeniem możesz zastąpić nimi kolejną filiżankę kawy. Poza tym, suszone śliwki przyspieszają metabolizm i oczyszczają jelita. To również doskonały sposób na poprawę nastroju.
Napój imbirowy
Ten napój cieszy się popularnością głównie zimą - w okresie najczęstszych przeziębień i grypy. Poprawia krążenie i ukrwienie mózgu, a więc zwiększa koncentrację i pomaga się skupić - działa więc podobnie jak kawa. Imbir ułatwia również trawienie i działa przeciwzapalnie. Gotuj kawałek imbiru przez ok. 10 minut, następnie dodaj sok z cytryny i łyżeczkę miodu.
Herbata miętowa
Łagodzi bóle brzucha, ale też pobudza i dodaje energii. Pijąc herbatę miętową po posiłku, szybciej go strawisz. To dobry wybór w przypadku bólu głowy i zmęczenia - napój złagodzi przykre dolegliwości i doda Ci sił. Mięta przynosi orzeźwienie i uczucie chłodu, ale też doskonale relaksuje.
Sok z granatu
Granat posiada wiele właściwości zdrowotnych. Już w starożytnej medycynie uważany był za symbol długowieczności. Nektar wyciśnięty z owoców granatu jest pełen antyutleniaczy, które pomagają organizmowi eliminować tzw. wolne rodniki. Poza tym, granaty są bogatym źródłem witamin: A, B, C i E oraz substancji mineralnych: wapnia, krzemu, żelaza, potasu i jodu. Granat to owoc życia - chroni serce, poprawia samopoczucie i dodaje sił witalnych.
Yerba mate
Mielone liście ostrokrzewu paragwajskiego mają silne właściwości pobudzające - rozbudzają i dodają energii. Ponadto, Yerba to praktycznie wszystkie niezbędne człowiekowi witaminy: A, B, C, H, PP oraz minerały: magnez, potas, cynk, chrom. To naturalny antydepresant, który świetnie wpływa na samopoczucie.
Zielony koktajl
To doskonały sposób na dostarczenie organizmowi dodatkowej porcji warzyw i owoców. Zmiksuj garść szpinaku, jarmużu, banana i borówki - możesz dodać łyżkę siemienia lnianego, spirulinę (rodzaj alg morskich) i olej kokosowy. Taki drink dostarczy Ci mnóstwo błonnika oraz witamin.
Masala chai
Narodowy napój indyjski, którego nazwa nie wskazuje konkretnego gatunku herbaty, a raczej hinduski zwyczaj jego przyprawiania, na etapie suszu. Gotową herbatę Masala chai wystarczy parzyć przez ok. 4 minuty (wtedy będzie miała działanie pobudzające) lub nieco dłużej (wówczas świetnie zrelaksuje). Zawarty w napoju kompleks witamin oraz teina pobudzają układ nerwowy, działają antystresowo i podnoszą koncentrację, a więc idealna alternatywa dla kawy, której picie jednym pomaga - innym może zaszkodzić.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam