Wpływ kawy na zdrowie - szkodzi czy pomaga?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Jedni nie mogą bez niej żyć, inni uważają że szkodzi zdrowiu. Przeczytaj naszą poradę, a dowiesz się jak to jest naprawdę z piciem kawy. 

Nawet ci, którzy nie lubią i nie piją kawy, znają jej właściwości.

Kawa

Działa pobudzająco i stymulująco

Kawa działa pobudzająco, a to za sprawą zawartej w niej kofeiny. Przyspiesza ona bicie serca i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Dzięki rozszerzonym naczyniom krwionośnym oskrzeli, nasz organizm jest lepiej dotleniony. Kawa pobudza organizm do działania, niweluje zmęczenie, usprawnia myślenie i koncentrację. Przydaje się również w długich i męczących podróżach - jej stymulujące właściwości docenił już nie jeden kierowca, któremu przyszło spędzić długie godziny "za kółkiem". Mała czarna zwiększa wydzielanie endrofiny (hormonu szczęścia), a wypita o poranku przyspiesza metabolizm.

Ma właściwości przeciwalergiczne

Picie kawy zmniejsza wydzielanie histaminy przez organizm, a zawarta w kawie kofeina zapobiega i minimalizuje skutki ataków alergii.

Zapobiega wielu chorobom i opóźnia ich rozwój

Kawa zawiera wiele przeciwnowotworowych utleniaczy. Zapobiegają one niszczeniu ścian jelita grubego i pęcherza, przez wolne rodniki. Dzięki swojemu moczopędnemu działaniu, kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia raka pęcherza - wypłukuje z niego szkodliwe substancje, które wydalane są razem z moczem.

Picie kawy zmniejsza również ryzyko wystąpienia raka wątroby. Zawarta w kawie kofeina, chroni także miąższ wątroby przed uszkodzeniem.

Kofeina działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, dlatego można stosować kawę jako doraźną pomoc osobom, cierpiącym na ostre ataki duszności.

Picie kawy może zredukować ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona. Kawa stymuluje naczynia krwionośne w mózgu i dzięki temu do komórek nerwowych dociera więcej tlenu i substancji odżywczych.

Regularne picie kawy (oczywiście w rozsądnych ilościach) zmniejsza również ryzyko zachorowania na Alzheimera. Dzieje się to głównie za sprawą obecności w kawie przeciwutleniaczy, ale też dzięki kofeinie która stymuluje mózg do aktywniejszej pracy.

Wiadomo też, że kofeina wspomaga spalanie tłuszczów. Wiedzą dobrze o tym zwłaszcza kulturyści, którzy chcą osiągnąć dużą masę mięśniową przy minimum tłuszczu. Poprawa metabolizmu i szybsza utrata wagi sprzyja zachowaniu wymarzonej sylwetki.

To co jednym pomaga, innym może szkodzić..

Spośród znanych nam substancji, to właśnie kawa zawiera najwięcej kofeiny. Z tego też powodu nie powinny jej pić chorzy na:

  • nieżyt lub wrzody żołądka,
  • refluks przełykowo-żołądkowy,
  • nadciśnienie,
  • arytmię serca,
  • jaskrę.

Picie kawy nie jest ponadto wskazane w przypadku nerwic, zaburzeń emocjonalnych i chorób psychicznych. Nie udowodniono do tej pory tego naukowo, ale istnieje prawdopodobieństwo, iż kawa może negatywnie działać na kobiety w ciąży.

Wnioski

Na pytanie "Kawa - szkodzi czy pomaga?" trudno jednoznacznie odpowiedzieć - istnieje bowiem na ten temat wiele sprzecznych opinii. Picie kawy z umiarem, w niewielkich ilościach (1-3 filiżanki dziennie) nie powinno zaszkodzić. Za to jej nadużywanie, może powodować nerwowość, rozdrażnienie, kłopoty ze snem i bóle głowy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~arleta | 2011-11-16 14:22
do niedawna przesadzałam z ilością spożywanej kofeiny, postanowiłam lekko odpuścić z kawą i przerzuciłam się na wersję bezkofeinową, która (jak słyszałam) jest zdrowsza:) teraz często ją popijam, szczególnie w pracy (polecam segafredo deca cream) :)