Czerniak - rak skóry, jak go uniknąć?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Czerniak złośliwy (łac. melanoma malignom) może rozwinąć się ze znamion barwnikowych atypowych, zwykłych bądź wrodzonych. Posiadacze takich znamion są bardziej wrażliwi na słońce i u nich występuje większe ryzyko powstania raka skóry.

Najważniejsze czynniki ryzyka rozwoju czerniaka to:

 • ekspozycja na działanie promieniowania ultrafioletowego (najczęściej słonecznego);
 • osobnicza wrażliwość na promieniowanie (zależna od rodzaju skóry i ilości melatoniny - barwnika skóry chroniącego przed pochłanianiem promieniowania ultrafioletowego).

Najbardziej narażone są osoby z I i II fototypem słonecznym, u których reakcją na działanie promieni słonecznych jest zaczerwienienie skóry. Niebezpieczeństwo rozwoju czerniaka dotyczy również osoby w nadmiarze korzystające z kąpieli słonecznych na dworze lub w solarium.

Szczególnej uwagi wymagają znamiona u osób, które:

 • posiadają jasne włosy i karnację oraz niebieskie oczy;
 • w dzieciństwie ulegały poparzeniom słonecznym;
 • pracują na świeżym powietrzu bez odzieży ochronnej.

Aby uniknąć raka skóry, należy:

 1. Dokładnie poznać fenotyp swojej skóry i dobrze przyjrzeć się wszelkim zmianom na skórze oraz błonach śluzowych.
 2. Chronić się przed słońcem między godzinami 11.00 a 15.00, gdyż właśnie wtedy jest największe natężenie promieniowania ultrafioletowego.
 3. Podczas opalania stosować kremy z filtrem o wysokiej protekcji (minimum 30), nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne UV (zwłaszcza przy jasnych oczach). Warto przy okazji wiedzieć, że w krajach o dużym nasłonecznieniu i w górach promieniowanie jest silniejsze.
 4. Zakładać odzież ochronną (koszule z długimi rękawami, długie spodnie, kapelusze, itp.) w czasie wykonywania pracy na wolnym powietrzu.
 5. Profilaktycznie usuwać pieprzyki narażone na ciągłe drażnienie, np.: na skórze głowy, stopach czy w okolicach narządów płciowych.
 6. Ograniczyć do minimum wizyty w solarium (specjaliści zalecają nie więcej niż 20-30 minut rocznie!), gdyż tzw. bezpieczne opalanie po prostu nie istnieje. Każdy rodzaj promieniowania ultrafioletowego, bez względu na źródło emisji, działa szkodliwie na skórę.
 7. Poddawać się badaniom profilaktycznym skóry i błon śluzowych. Osoby, u których w rodzinie występowały przypadki nowotworów tych okolic ciała - przynajmniej raz na pół roku; osoby zdrowe, poniżej 40-go roku życia, które nie mają znamion - raz na trzy lata i osoby po 40-tce - raz na rok. W przypadku dużej ilości znamion, należy je kontrolować co trzy miesiące. Warto samemu prowadzić obserwację i reagować na każdą zmianę.
 8. Zgłosić się do lekarza w przypadku pojawienia się niepokojących zmian, np.: gdy znamiona rosną, zmieniają kolor lub pojawia się swędzenie, ból czy krwawienie i podjąć natychmiastowe leczenie. Tylko wczesne i szybkie usunięcie zmian przedrakowych daje gwarancję uniknięcia rozwoju czerniaka.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: