Czym są pieprzyki i jak je usunąć?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Pieprzyki to skupiska komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Zazwyczaj ich obecność wynika z uwarunkowań genetycznych, ale mogą pojawić się również pod wpływem wirusów. Rodzaj pieprzyka świadczy o jego podatności na rozwój nowotworu.

Ryzyko czerniaka - najbardziej złośliwego nowotworu skóry, występuje w przypadku zmian atypowych. Aby je rozpoznać, należy wykorzystać tzw. metodę ABCDE. Znamiona ocenia się na podstawie:

  • A (asymetrii) - im mniej symetryczne znamię, tym większe ryzyko czerniaka;
  • B (brzegów) - zmiana atypowa ma nieregularne brzegi;
  • C (koloru ) - nierównomierny rozkład barwnika w obrębie pieprzyka;
  • D (wielkości ) - powyżej 5 mm średnicy;
  • E (ewolucji) - jakiekolwiek zmiany wyglądu znamienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Jeśli znamię spełnia jedno z powyższych kryteriów, należy zgłosić się do dermatologa.

Usuwanie pieprzyków

O metodzie pozbycia się znamion na skórze decyduje lekarz. Na podstawie oględzin zmian koloru i kształtu pieprzyków, dermatolog potrafi odróżnić "bezpieczne" od mogących przekształcić się w nowotwór. Często jednak posługuje się dermatoskopem - urządzeniem, które przykłada do znamion i ogląda je w 20-krotnym powiększeniu. Do najczęściej stosowanych metod usuwania pieprzyków należy laser oraz zabieg chirurgiczny.

Laser

Jest jedną z najpopularniejszych metod usuwania pieprzyków. Wiązka światła o bardzo dużej energii powoduje odparowanie znamienia powierzchniowo, ale możliwe jest również wycinanie głębokich zmian. Po znieczuleniu (zastrzykiem lub maścią) lekarz wykonuje tzw. strzały, które niszczą zmiany. Usunięcie jednej, w zależności od jej wielkości trwa kilka minut. Większe znamiona usuwa się etapami - stopniowo są one spłycane. Między kolejnymi zabiegami następuje 4-8 tygodniowa przerwa. Laser nie powoduje krwawienia i potrzeby zszywania, mniejsze jest także ryzyko powstawania blizn. Jedynym efektem ubocznym jest wystąpienie niewielkiego strupka w miejscu usuniętego pieprzyka. Zaraz po wykonaniu zabiegu można powrócić do codziennych czynności.

Zabieg chirurgiczny

Polega na wycięciu zmian skórnych - jest to metoda znacznie mniej przyjemna i dogodna dla pacjenta, choć wykonywana w znieczuleniu. Po zabiegu pozostają nieestetyczne i czasem uciążliwe blizny. Ważne są dość częste wizyty kontrolne u lekarza, aby mógł stwierdzić prawidłowość gojenia się rany. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, po określonym czasie można zdjąć szwy. Zaletą metody chirurgicznej jest fakt, iż usunięty materiał tkankowy trafia do badania histopatologicznego, które pozwala rozpoznać choroby nowotworowe, schorzenia zapalne i zwyrodnieniowe.

Pod wpływem promieni UV pieprzyki mogą przekształcać się w groźne nowotwory, dlatego należy systematycznie je oglądać. Wszelkie niepokojące zmiany typu: powiększenie, uwypuklenie czy zmiana koloru pieprzyka, wymagają porady specjalisty. W przypadku dużej ilości znamion barwnikowych warto regularnie (raz w roku) odwiedzać dermatologa.

Sub bbnautFlash_FSCommand(ByVal command, ByVal args) call bbnautFlash_DoFSCommand(command, args) end sub

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady