Dlaczego nie powinieneś kąpać się codziennie

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wiele osób jest przekonanych, że codzienna kąpiel jest wskazana ze względów higienicznych. Każdy chce być czysty, ładnie pachnieć i być zdrowy. Okazuje się, że codzienna kąpiel wcale nie jest dobra dla naszego zdrowia.

Pod prysznicem

Kąpiąc się codziennie niszczysz naturalną warstwę ochronną Twojej skóry i prowadzisz do jej wysuszenia i pękania. Górna warstwa Twojej skóry składa się z martwych komórek naskórka, które chronią warstwy znajdujące się poniżej. Martwy naskórek trzyma się dzięki tłuszczom (lipidom), które odpowiadają za nawilżenie Twojej skóry. Za każdym razem kiedy bierzesz kąpiel i szorujesz swoje ciało niszczysz właśnie tą warstwę skóry.

Im częściej się kąpiesz, tym bardziej uszkadzasz górną warstwę skóry, a skóra ma mniej czasu na jej odbudowę. Uniemożliwia to także rozwój na skórze dobrych bakterii, które chronią Ciebie przed infekcjami.

Wg niektórych badań powinieneś także ograniczyć użycie mydła do pach, stóp i pachwiny, a zrezygnować z niego myjąc klatkę piersiową, plecy, nogi ramiona. 

Podobnie wpływa to na włosy, które stają się suche i łamliwe, a często także zaczynają się łatwo przetłuszczać, ponieważ Twój organizm stara się rekompensować suchość poprzez zwiększoną produkcję łoju. Częste mycie głowy jest także często odpowiedzialne za łupież.

Aby zapewnić sobie poczucie świeżości pomimo rzadszych kąpieli spróbuj ograniczyć się do mycia codziennie rąk, twarzy i nóg. Zmieniaj codziennie bieliznę i używaj dezodorantów (nie antyperspirantów). Używaj mniej tłustych kremów. Ubieraj się w ubrania z naturalnych oddychających tkanin. Spróbuj umyć włosy suchym szamponem i skorzystać z naturalnego octu jabłkowego zamiast dezodorantu.

Kąpiąc się rzadziej nie tylko lepiej zadbasz o swoje zdrowie, ale także zaoszczędzisz czas i pieniądze, dzięki mniejszemu zużyciu wody i kosmetyków.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Gościu | 2016-03-03 12:39
Rumuńskie podejście do publicystyki- napisać brednie byle ktoś to kupił. Zatem drodzy rumuni powiem krótko: Trzeba się myć codziennie. Wystarczy sięgnąć do dowolnej pozycji naukowej o bakteriach. Podajcie jedno źródło do wiadomości, że jest inaczej, bo tych bredni nie kupuję. Nie trzeba siedzieć godzinami w wannie i można stosować lepsze środki do mycia oraz pielęgnacji. btw pani ze zdjęcia umyła głowę, ale makijaż pozostał, nieźle. Może o tym byście pomyśleli, że ropa naftowa i odpady wcierane w skórę pod postacią szminek i tuszy do rzęs bardziej szkodzą.
Artykułem bez ujawnienia autora można się podetrzeć.

Najnowsze porady