Grypa czy przeziębienie?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Grypa i przeziębienie mają bardzo podobne objawy i często są ze sobą mylone. Prawidłowa diagnoza jest ważna, bo inny jest przebieg i leczenie, a dodatkowo grypa może być groźna dla Twojego zdrowia. Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Zarówno przeziębienie jak i grypa są chorobami wirusowymi.

Przeziębienie to zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych, które charakteryzuje się przede wszystkim katarem, kaszlem i bólem gardła. Gorączka może, ale nie musi występować. Przeziębienie trwa zazwyczaj parę dni, nie dłużej niż 1-2 tygodnie, z kaszlem, który może utrzymać się jeszcze przez parę tygodni po wyzdrowieniu.

Przeziębienie leczy się zazwyczaj poprze odpoczynek i zażywanie lekarstw łagodzących objawy.

Grypa ma dosyć podobne objawy: podobnie jak w przypadku przeziębienia występuje kaszel, katar i czasami także ból gardła. Grypa ma jednak parę objawów, które nie występują w przypadku przeziębienia. Do tych objawów grypy należą:

  • Gorączka - jest to podstawowy objaw grypy, temperatura ciała jest bardzo wysoka i zazwyczaj waha się pomiędzy 38-41°C,
  • Silne bóle głowy w okolicach czoła i oczu,
  • Bóle mięsni i stawów dające wrażenia ogólnej bolesności całego ciała, towarzyszy i poczucie wyczerpania i złe samopoczucie,
  • Uczucie zimna i dreszcze,
  • Zapalenie spojówek objawiające się pieczeniem oczu. 

Grypa zazwyczaj trzyma nas dłużej niż przeziębienie, objawy występują zawyczaj 1-2 tygodnie, a nawet dłużej.

Grypa jest groźniejsza niż przeziębienie, ponieważ grozi nam dodatkowymi powikłaniami takimi jak zapalenie płuc, zapalenie zatok czy zapalenie mięsnia sercowego.

Grypę należy przede wszystkim wyleżeć i wygrzać pamiętając, że większość popularnych lekarstw tak naprawdę służy tylko do tłumienia objawów, a nie leczenia grypy. Wielu lekarzy odradza wręcz zażywanie lekarstw przeciwgorączkowych wskazując, że wydłuża to leczenie zakłócając naturalną obronę organizmu przed infekcją. 

Pamiętaj, aby w przypadku choroby skontaktować się z lekarzem w celu dokonania właściwej diagnozy i dobrania sposobu leczenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: