Koronawirus - jak uniknąć zakażenia nowym wirusem?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 1)

Koranowirus to nowy wirus coraz szybciej rozprzestrzeniający się po świecie. Na dzień dzisiejszy mamy prawie 80,000 zachorowań na świecie na wirusa nazwanego oficjalnie COVID-19, obecnego w ponad 30 krajach oraz prawie 2,500 zgonów wywołanych przez tegoż wirusa. Koronawirus dotarł już do 9 krajów europejskich i wydaje się, że jest to tylko kwestia czasu, kiedy wirus dotrze także do Polski. Co możemy zatem zrobić aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem?

1. Często myj ręce

Często myj ręce wodą z mydłem przez 20 sekund lub użyj chusteczek do dezynfekcji na bazie alkoholu, jeśli dłonie nie są wyraźnie brudne. Mycie rąk wodą z mydłem lub chusteczkami na bazie alkoholu eliminuje wirusa, który znajduje się na twoich rękach.

2. Higiena przy kasłaniu i kichaniu

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos chusteczką lub zgiętym łokciem - natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce chusteczką do dezynfekcji z alkoholem lub mydłem i wodą.

Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłoniach, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

3. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

4. Zachowaj odległość 

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Gdy ktoś zarażony chorobą układu oddechowego, taki jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydziela małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, możesz wdychać wirusa.

5. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu i podróżowałeś po Chinach

Poinformuj opiekę zdrowotną, jeśli podróżowałeś po Chinach, gdzie zgłoszono 2019-nCoV, lub jeśli byłeś w bliskim kontakcie z kimś, kto podróżował z Chin i ma objawy oddechowe.

Ilekroć masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, ważne jest, aby niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ może to być spowodowane infekcją dróg oddechowych lub inną poważną chorobą. Objawy oddechowe z gorączką mogą mieć wiele przyczyn, a w zależności od osobistej historii podróży i okoliczności 2019-nCoV może być jedną z nich.

6. Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś po Chinach, ostrożnie przestrzegaj podstawowych zasad higieny układu oddechowego i rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

7. Środki higieny podczas odwiedzania rynków żywych zwierząt czy produktów zwierzęcych.

Regularnie myj ręce mydłem i wodą pitną po dotknięciu zwierząt i produktów zwierzęcych; unikaj dotykania oczu, nosa lub ust rękami; i unikaj kontaktu z chorymi zwierzętami lub zepsutymi produktami zwierzęcymi.

Ściśle unikaj jakiegokolwiek kontaktu z innymi zwierzętami (np. bezpańskimi kotami i psami, gryzoniami, ptakami). Unikaj kontaktu z potencjalnie zanieczyszczonymi odpadami zwierzęcymi lub płynami na glebie lub konstrukcjach sklepów i obiektów handlowych.

8. Unikaj spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych

Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego niegotowaną żywnością. 

Polecane strony

WHO - World Health Organization
WHO - World Health Organization
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia
Generalny Inspektorat Sanitarny
Generalny Inspektorat Sanitarny

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
olga-romanowska | 2020-10-15 10:16
A co myślicie o spotkaniach w sprawie oglądania mieszkań ? Rynek nieruchomości wypada nadal bardzo dobrze, mimo pandemii, dlatego nie wstrzymuje się z zakupem mieszkania. Myślicie, że gdy zachowam wszystkie środki ostrożności przy spotkaniach z agentami, nic mnie nie weźmie ? W artykule https://gethome.pl/blog/rynek-nieruchomosci-covid-19/ wyczytałam, że nic mi nie grozi, ale może macie cos do powiedzenia na podstawie własnych doświadczeń.
~Zdrowa | 2020-08-25 11:01
No niestety moja już pół roku o korona nadal panuje. Jednka pocieszające jest to, że o dostępności szczepionki mówi się coraz częściej. Znalazłam taki artykuł https://byc-zdrowym.pl/koronawirus-sars-cov-2-wszystko-o-... gdzie wynalezienie szczepionki może potrwać do 1,5 roku. A tutaj mija 6 miesięcy i Rosja i Stany zapowiadają, że testują szczepionkę.
Wydaje mi się że to jedyna nadzieja na zakończenie tej farsy.
~Paweł Zarzycki | 2020-02-27 09:17
Słabo,idzie epidemia;/