Leki przeciwbólowe - jak zażywać, co powinieneś wiedzieć

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Istnieje wiele źródeł bólu, ale też okoliczności w których może on wystąpić. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest połknięcie tabletki. Zanim jednak po nią sięgniesz, zapoznaj się z ważnymi zasadami.

Tabletki przeciwbólowe

Substancje czynne zawarte w lekach przeciwbólowych

Przed przyjęciem leku zwróć uwagę na to, że pod różnymi nazwami handlowymi może ukrywać się ta sama substancja lecznicza. Przyjmowanie kilku preparatów zawierających ten sam środek przeciwbólowy może doprowadzić do jego przedawkowania, co skutkuje niepożądanymi objawami toksycznymi.

Najpopularniejsze substancje przeciwbólowe:

Paracetamol - działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo; wykazuje bardzo słabe działanie przeciwzapalne, może być podawany w formie tabletek, syropów lub czopków. Przyjmowany w stanach bólowych mięśni, stawów, głowy i zębów, a także przy dolegliwościach menstruacyjnych lub spowodowanych grypą i przeziębieniem.

Ibuprofen - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zalecany w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów lub kręgosłupa, przy bólach pourazowych, a także w bólach menstruacyjnych, głowy i zębów.

Naproksen - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działa długofalowo, zalecany w stanach zapalnych oraz przy dolegliwościach spowodowanych artretyzmem, reumatyzmem i osteoporozą. Może być stosowany także w postaci maści.

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosowany w profilaktyce chorób układu krążenia, udarów mózgu i zawałów serca.

Diklofenak - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów, przy ataku dny moczanowej, a także do uśmierzania bólów pourazowych i pooperacyjnych.

Zasady stosowania leków przeciwbólowych

1. Nawet środki dostępne bez recepty, powszechnie uważane za bezpieczne, stosowane w nadmiarze wywołują niepożądane działania. Paracetamol może powodować ciężkie uszkodzenia wątroby, a leki zawierające kwas acetylosalicylowy podrażnienie błony śluzowej żołądka - podobne działanie może wykazywać ibuprofen.

2. Każdy z leków przeciwbólowych posiada przeciwwskazania, które ograniczają ich stosowanie. I tak:

  • paracetamol jest niewskazany u osób zaburzeniami wątroby;
  • inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy czy naproksen) nie powinny być stosowane przez osoby cierpiące z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także przez kobiety w ciąży, szczególnie w ostatnim trymestrze (dla przyszłych matek jedynym względnie akceptowanym środkiem przeciwbólowym jest paracetamol);
  • leki przeciwbólowe mogą wchodzić w interakcje z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, lekami przeciwdrgawkowymi, lekami na nadciśnienie, a zwłaszcza z lekami moczopędnymi;
  • niebezpieczne może być także łączenie leków przeciwbólowych z alkoholem (paracetamol uszkadza wątrobę, natomiast inne leki z grupy NLPZ zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego).

3. Leki przeciwbólowe na własną rękę możesz stosować tylko przez 3 dni (koniecznie po posiłku, popijając dużą ilością wody). Jeśli dolegliwości nie ustępują, zgłoś się do lekarza.

Szczegółowe informacje o danym leku znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania - przeczytaj jej treść i postępuj zgodnie z zaleceniami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady