Leki homeopatyczne - co powinieneś wiedzieć

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Niekonwencjonalne metody leczenia mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dość kontrowersyjną i wzbudzającą szereg wątpliwości jest homeopatia.  

Działanie homeopatii opiera się na kilku kluczowych koncepcjach, ale żadna z nich nie została potwierdzona naukowo. Należą do nich: przekonanie o istnieniu siły życiowej, zasada podobieństwa, stosowanie minimalnej dawki, podejście holistyczne, dynamizowanie preparatu oraz prawa Heringa. Współczesna homeopatia utożsamia siłę życiową człowieka z tzw. polem energetycznym, które rzekomo posiada on w sobie i dookoła siebie.

Wiele osób porównuje homeopatię z ziołolecznictwem. Jedno z drugim ma jednak niewiele wspólnego, gdyż leki homeopatyczne są produkowane nie tylko z roślin. Tylko połowa z nich wytwarzana jest z substancji pochodzenia roślinnego - reszta powstaje na bazie substancji pochodzenia mineralnego lub zwierzęcego (m.in.: związki chemiczne, naturalne wydzieliny, hormony).

Niektórzy współcześni homeopaci używają ezoterycznych składników do produkcji tych preparatów, tzw. nieuchwytnych, które zostają "schwytane" za pomocą alkoholu bądź laktozy (promieniowanie słoneczne, promieniowanie rentgenowskie). Jeszcze inni stosują techniki określane mianem kontrowersyjnych - należą do nich tzw. leki papierowe, gdzie nazwa substancji i jej rozcieńczenie zapisane jest na kartce papieru, którą następnie przypina się do ubrania pacjenta, wkłada do jego kieszeni lub umieszcza pod szklanką, z której pije wodę. Są też tacy, którzy używają leczenia na odległość. Klasyczni homeopaci często krytykują takie praktyki, uznając je za bezpodstawne oraz działające na pograniczu magii i zabobonów.

Zaletą homeopatii jest brak skutków ubocznych przyjmowania leków - mogą być stosowane tam, gdzie środki farmakologiczne nie są polecane, np.: w ciąży lub podczas karmienia piersią. Za każdym razem trzeba jednak dokładnie zapoznać się ze składem i działaniem takiego leku, gdyż niektóre zawierają alkohol a wtedy nie należy ich stosować w powyższych przypadkach oraz u dzieci.

Preparaty homeopatyczne można łączyć z innymi lekami, dlatego ta metoda jest także rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą przykładowo przyjmować typowych środków przeciw przeziębieniu z powodu zażywania środków wchodzących z nimi w interakcje, np.: niektórych leków nasercowych, przeciwzakrzepowych, przeciwdepresyjnych czy przeciwpadaczkowych.

Według współczesnych koncepcji homeopatycznych, środkiem działającym w tego typu preparatach nie są cząsteczki rozpuszczonej substancji, lecz cały roztwór, który pod wpływem interakcji z substancją leczniczą trwale zmienia swoje właściwości. Nie istnieją jednak żadne udowodnione obserwacje ani wiarygodne naukowo mechanizmy fizyczne, które potwierdzałyby takie zjawisko. Nieznany jest również sposób, w jaki środek homeopatyczny miałby zapoczątkować proces leczenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: