Nadmierne pocenie - jak sobie radzić?

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdy z nas wydziela pot i jest to całkiem naturalne zjawisko, potrzebne do normalnego funkcjonowania. Niektórzy pocą się jednak nadmiernie, co bywa uciążliwe dla nich samych oraz dla otoczenia. Jeśli i Tobie dokucza ten problem, poniżej znajdziesz wskazówki jak sobie z nim radzić.

Dbaj o higienę osobistą

Częste kąpiele zmniejszają ilość bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Pamiętaj jednak, by nie korzystać z gorącego prysznica - tylko chłodna woda przedłuży efekt świeżości i opóźni pocenie. Po kąpieli dokładnie wycieraj całe ciało, zwłaszcza w okolicach stóp. Samo mycie się nie wystarczy - aby pot nie wydzielał brzydkiego zapachu, musisz pozbyć się zbędnego owłosienia pod pachami, gdyż wydzielina utrzymująca się na włoskach jest najlepszą pożywką dla bakterii.

Zakładaj przewiewne ubrania

Unikaj dopasowanej odzieży, która opina się na ciele i uniemożliwia cyrkulację powietrza. A jeśli problem nadmiernej potliwości dotyczy stóp - noś skarpety i buty wykonane z naturalnych materiałów. Skarpety zmieniaj jak najczęściej, staraj się także nie nosić jednej pary butów przez kilka dni z rzędu - muszą mieć czas na całkowite wyschnięcie.

Pij zioła

Dobre efekty uzyskasz, stosując naturalne mieszanki ziołowe. Szałwia znacznie ogranicza wydzielanie potu - napar możesz pić lub moczyć w nim dłonie. Właściwości antypotowe posiadają również: kozieradka, kora dębu i olejek sosnowy idealny do moczenia stóp jak i przemywania całego ciała.

Stosuj odpowiednie kosmetyki

Mydło antybakteryjne dezynfekuje skórę i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo niszczy grzyby oraz drożdże, dzięki czemu chroni przed wywoływanymi przez nie chorobami. Do walki z nadmiernym poceniem możesz używać antyperspirantów, które blokują przewody gruczołów potowych i zmniejszają ilość produkowanego potu. Na rynku znajdziesz także specjalne aerozole i tabletki działające w podobny sposób. Najdroższą metodą są zastrzyki z botoksem, którym można zatrzymać nadmierną potliwość rąk i stóp.

Noś wkładki antypotowe

Wkładki antypotowe skutecznie zabezpieczają przed plamami potu oraz śladami po antyperspirantach na ubraniu, a do tego są łatwe i wygodne w użyciu. Do butów możesz zastosować wkładki dezodorujące, które zapobiegają nadmiernemu poceniu stóp.

Odwiedź kosmetyczkę

Przy uciążliwym poceniu mogą Ci pomóc profesjonalne zabiegi kosmetyczne, np.: jonoforeza polegająca na zanurzaniu dłoni lub stóp w wodzie, przez którą przepuszczany jest prąd elektryczny o natężeniu takim, że pacjent odczuwa lekkie mrowienie. W przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych, jonoforeza nie pozostawia po sobie blizn na dłoniach i stopach lub pod pachami.

Zmień tryb życia

Często pomocna okazuje się zmiana stylu życia i zadbanie o większy spokój. Relaks i oddychanie świeżym powietrzem doskonale ukoją ciało, co skutecznie zmniejszy potliwość. Przyczyną problemu może być także zła dieta - unikaj ostrych potraw i napojów zawierających kofeinę. Pij za to dużo wody, która doskonale reguluje temperaturę ciała.

Wybierz się do lekarza

Jeśli powyższe sposoby nie zadziałają, powinieneś poddać się odpowiednim badaniom. Przyczyną tej dolegliwości mogą być bowiem choroby nerek, tarczycy lub serca albo zaburzenia hormonalne.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~dorota | 2020-10-22 19:04
Jeżeli go jeszcze nie masz, po prostu możesz go kupic tutaj : www.electroantiperspirant.pl/jonoforeza-electro-antipersp...

I nie wahaj się nad jego zakupem, ja do tej pory nie znam lepszego środku na nadmierne pocenie. 
~julkaW | 2020-07-03 12:53
gdzie mozna kupic ten electro antipperspirant?
~donek | 2020-01-29 16:33
Chemia już niemodna, z operacjami dajcie spokój, spróbujcie elektro antiperspirantu, naprawdę warto przez duże w.
~emiliawołyńska38 | 2014-08-07 09:45
Lekarze, zioła, leki i dieta - to akurat będzie wymagać sporo czasu, aby się przestawić. Natomiast jeżeli chcemy odczuć różnicę natychmiast, wówczas warto rozejrzeć się za dobrym antyperspirantem. Ale takim który nie będzie wchodził w reakcję z naszym potem. Bo przecież wszyscy dobrze znamy ten efekt, gdy zaaplikujemy owy środek pod pachę, a po upływie kilku godzin woń staje się jeszcze bardziej wstydliwa, aniżeli bez antyperspirantu. Dlatego niewskazane będzie z pewnością stosowanie rozwiązań na bazie alkoholu. Są jeszcze kremy i olejki, ale one także będą ciągle blokować pory, a przez to skóra przestanie oddychać i niestety odwdzięczy się nieprzyjemnym aromatem. Bezinwazyjny jest natomiast tzw. ałun potasowy w sztyfcie. Źródło: http://sapindus.pl/sklep/alun-potasowy-antyperspirant-w-s...
Nie zapycha porów, ani nie wchodzi w reakcję z potem. Co prawda nie zapobiega nadmiernemu poceniu się, ale neutralizuje zapach, nawet czosnku, cebuli lub ryb.

Najnowsze porady