Nowoczesne rozwiązanie w walce z płaskostopiem

MEDandCARE  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

 

Nowoczesne rozwiązanie w walce z płaskostopiem

Płaskostopie – drobna przypadłość czy poważny problem medyczny? Badania pokazują, że wada ta ma ogromny wpływ na kondycję całego ciała i dosięga tysięcy osób. Innowacyjne rozwiązania, które obecnie proponuje medycyna, pozwalają coraz skuteczniej leczyć nieprawidłowe ustawienie stóp, aby uchronić pacjentów przed jego zgubnymi skutkami.

 

Skąd się bierze płaskostopie?

W każdej stopie wyróżniamy łuk podłużny, który przebiega wzdłuż przyśrodkowego brzegu stopy i poprzeczny, który mieści się u podstawy palców stopy. Przypadłość ta może pojawić się w każdym wieku – płaskostopie podłużne występuje u dzieci i jest wynikiem słabości mięśni oraz aparatu torebko-więzadłowego stopy, natomiast u dorosłych pojawia się płaskostopie poprzeczne, którego powodem jest osłabienie aparatu więzadłowego stopy. Dotyczy ono najczęściej kobiet i wynika ze zmian hormonalnych, skłonności genetycznych oraz noszenia obuwia z wysokim obcasem. Stopa poszerza się w wymiarze poprzecznym, powodując zmianę geometrii stopy i układu sił mięśni stopy, co skutkuje powstaniem palucha koślawego, palców młotkowatych oraz metatarsalgii, czyli przewlekłego zespołu bólowego stopy.

Skuteczność ćwiczeń i kuracji korekcyjnych

Pobudź mięśnie stóp do pracy, zadbaj o swoje zdrowie!

Poniżej prezentujemy proste ćwiczenia na wzmocnienie mięśni stóp:

  • bez pomocy rąk zdejmij skarpetki stopami,

  • usiądź na krześle przed rozłożonym na ziemi ręcznikiem i używając jedynie palców stóp zwiń go w rulon,

  • codziennie przez 5 minut chodź na palcach,

  • każdego dnia przez 5 minut wspinaj się raz po raz na palce.

 

 

Oprócz ćwiczeń, rozwiązaniem stosowanym w korekcji tej przypadłości są również specjalistyczne wkładki do obuwia. Powstają one z nowoczesnych materiałów i można je dobrać indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Wkładki biernie podtrzymują sklepienie podłużne i poprzeczne stopy. Powinny być stosowane tylko jako uzupełnienie kuracji korekcyjnej.

 

Wraz z postępem zwyrodnienia nasilają się dolegliwości bólowe, a stopy męczą się nawet przy minimalnym wysiłku. Dochodzi również do chorobowych zmian w całym układzie kostno-stawowym stopy oraz zaburzeń krążenia. Nieprawidłowe ustawienie stóp rzutuje na całą sylwetkę – ból i deformacje mogą pojawić się również na odcinku kolan, bioder, miednicy i całego kręgosłupa. W takich przypadkach jeszcze do niedawna lekarze proponowali chorym jedynie operację usztywnienia zatoki stępu, czyli usztywnienie kości skokowej z piętową w prawidłowym ich ustawieniu tak, by odtworzyć łuk podłużny stopy.

 

HyProCure® – korekcja przyczyn i skutków

Jedną z innowacyjnych metod rozwiązywania problemów z przemieszczaniem się stawu skokowo-piętowego jest wewnętrzny stabilizator HyProCure®, który zapewnia usunięcie szkodliwych skutków zniekształcenia stopy. Nie blokuje on stawu, lecz stabilizuje kość skokową i podnosi zatokę stępu. Dzięki temu następuje natychmiastowa korekcja ustawienia tylnej części stopy, nie ma też żadnych ograniczeń ruchu w stawie skokowym. Zabieg wykorzystujący stabilizator HyProCure® ma charakter minimalnie inwazyjny i zwykle jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub lekkiej narkozie. Warto podkreślić, iż powrót do normalnego chodzenia następuje zazwyczaj w ciągu kilku tygodni.

 

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady