Odciski na stopach - jak się pozbyć

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Odciski to małe, bolesne zgrubienia powstające najczęściej w wyniku noszenia nieprawidłowego obuwia. Wskutek ciągłego nacisku lub tarcia naskórek nadmiernie narasta, ale nie złuszcza się, tylko w następstwie niedokrwienia obumiera i tworzy narośle. W ten sposób na stopach powstają odciski, które w zależności od umiejscowienia można podzielić na modzele i nagniotki.

Stopy

Przyczyny powstawania odcisków na stopach

Modzele zazwyczaj występują na podeszwie stopy i mają postać płaskich skupisk zrogowaciałego naskórka o żółtawym zabarwieniu, bez wyraźnych granic. Są dość miękkie, a powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy, ale też z powodu otyłości oraz nieprawidłowego chodzenia. Duże modzele mogą sprawiać ból, z którego może rozwinąć się stan zapalny.

Nagniotki są małe i twarde, najczęściej tworzą się na grzbietach lub bocznych okolicach palców. Powstają wskutek noszenia zbyt ciasnych lub źle dopasowanych butów albo w wyniku nieprawidłowej budowy stóp, np.: podskórnych nierówności kostnych. Zrogowaciały naskórek narasta i jest wgniatany w zdrową skórę, co powoduje powstanie stożkowatych zgrubień z rdzeniem wnikającym głęboko w ciało. Korzeń nagniotka podczas chodzenia wbija się w stopę, powodując ból.

Leczenie

Jeśli odciski są niewielkie, bez problemu usuniesz je samodzielnie. Modzele możesz zetrzeć przy pomocy specjalnej tarki, ale wcześniej musisz stopy wymoczyć w kąpieli wodnej z dodatkiem mydła lub soli kosmetycznej (możesz też użyć soli kuchennej). Pamiętaj, aby nie używać nożyków, gdyż możesz się zranić i wywołać zakażenie. Pumeks również nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo na długo używanym znajdują się chorobotwórcze bakterie oraz grzyby.

Jeśli domowe sposoby nie dają oczekiwanych rezultatów lub odcisk jest bardzo bolesny, wybierz się do specjalisty - duże i głębokie nagniotki usuniesz w gabinecie kosmetycznym bądź chirurgicznym. W ciężkich przypadkach odciski usuwa się za pomocą specjalnego wiertła, a zabieg nie wymaga znieczulenia.

Profilaktyka

Aby zapobiec powstawaniu odcisków na stopach, wystrzegaj się noszenia ciasnych skarpet lub rajstop oraz źle dopasowanych butów. Możesz kupić specjalne wkładki, których materiał chroni stopy przed niewygodnym obuwiem. W przypadku nagniotków oddzielaj palce specjalnymi gumkami, aby się nie stykały i nie uciskały. Nie zapominaj o codziennej pielęgnacji stóp. Systematycznie używaj kremów zmiękczających naskórek oraz złuszczających peelingów.

Pamiętaj, że im dłużej odcisk pozostaje na stopie, tym trudniej go później usunąć. Modzele i nagniotki same w sobie nie są niebezpieczne, niemniej jednak wyglądają bardzo nieestetycznie i właśnie dlatego powinieneś się ich jak najszybciej pozbyć.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady