Jak dbać o stopy - pielęgnacja stóp w domu

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Jeśli nie masz czasu lub pieniędzy na zabiegi kosmetyczne w profesjonalnym gabinecie urody, poświęć odrobinę czasu każdego dnia i sam zadbaj o swoje stopy. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące pielęgnacji tej części ciała.

Stopy pielęnacja

Kąpiele

Częste mycie stóp pomoże uniknąć nieprzyjemnego zapachu i co najważniejsze, zmyje bakterie będące przyczyną powstawania różnych schorzeń, przede wszystkim grzybicy. Nie wystarczy jednak samo zanurzenie stóp w wodzie z mydłem. Prawdziwy relaks Twoim nogom zapewnią zioła - szybko zregenerują i odświeżą skórę, a do tego ukoją podrażnienia. Oto kilka propozycji ziołowych kąpieli dla stóp:

  • lawendowa: 3 łyżki suszonych ziół zalej 1 litrem wrzącej wody. Odstaw płyn do zaparzenia, a następnie przecedź i wlej do miski. Dolej ciepłej wody i mocz stopy przez 15 minut;
  • miętowa: 2 torebki herbaty miętowej zalej 1/2 litra wrzątkiem, a następnie wlej płyn do miski i dolej ciepłej wody na wysokość kostek. Mocz nogi przez 10 minut;
  • rozmarynowa: 2 łyżki suszonych ziół rozmarynu zalej 1 litrem wrzącej wody i odstaw do zaparzenia. Następnie płyn przecedź, wlej do miski i uzupełnij ciepłą wodą. Zanurz stopy na 15 minut.

Ulgę Twoim nogom przyniesie również 30 minutowa kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem garści soli kuchennej lub iwonickiej. Na koniec pamiętaj o dokładnym wysuszeniu stóp oraz posmarowaniu ich grubą warstwą kremu.

Nawilżanie

Skóra stóp jest sucha, wrażliwa i zgrubiała na podeszwach, dlatego musisz odpowiednio ją nawilżać i natłuszczać. W dzień możesz stosować dezodoryzujące i mniej tłuste kremy - ograniczają pocenie i działają odświeżająco. Na noc wybieraj regenerujące balsamy oraz kremy, które trzeba wsmarować w podeszwy i wierzch stóp. 

Masaż

Najlepszym sposobem na relaks dla zmęczonych i obolałych nóg jest masaż, który dodatkowo pobudza krążenie i zapewnia lepsze wchłanianie kosmetyków. Najprostszą techniką jest uciskanie kciukiem grzbietu stopy w kierunku stawu skokowego, a następnie każdego palca z osobna. Na koniec chwyć stopę obiema dłońmi między kciuk a palec wskazujący i wykonuj posuwiste ruchy od palców w kierunku serca.

Do masażu stóp możesz użyć także zwykłej piłki tenisowej - toczenie jej pod nogą po podłożu zrelaksuje i pobudzi krążenie krwi. Z kolei szorstka rękawica do kąpieli dodatkowo zadziała jak peeling, usuwając martwe komórki naskórka.

Na rynku znajdziesz też specjalne aparaty do masażu stóp. Doskonałą inwestycją jest masażer, który pomaga zlikwidować ból i napięcie, a także działa kojąco. Taki masaż to dobry wstęp przed stosowaniem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji stóp.

Pedicure

Skórek wokół paznokci nie wycinaj, gdyż brzydko odrastają. Po kąpieli, kiedy są miękkie, odsuń je za pomocą drewnianego patyczka i wsmaruj odżywkę.

Do obcinania paznokci używaj cążków z zaokrągloną powierzchnią tnącą, która nie powoduje pękania płytki. Skróć paznokcie tak, by odrobinę wystawały poza opuszki palców a boki płytki opiłuj, lekko je zaokrąglając.

Następnie usuń zrogowaciały naskórek, ścierając go gruboziarnistą tarką - staraj się robić to systematycznie, aby zapobiec powstawaniu odcisków na stopach. Jeśli naskórek jest popękany, przesuwaj tarkę równolegle do pęknięć, żeby ich nie poszerzać.

Pamiętaj, że nawet przy odpowiedniej pielęgnacji stóp mogą pojawić się różne problemy, np.: wrastające paznokcie, odciski, pękające pięty czy modzele. W przypadku wystąpienia tego rodzaju dolegliwości, wybierz sie do specjalisty. Gabinety podologiczne zajmują się m.in.: pedicurem medycznym i rekonstrukcją paznokci. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: