Pigułka gwałtu - co warto wiedzieć?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Pigułka gwałtu (GHB) to związek chemiczny zwany kwasem gamma-hydroksymasłowym. W zależności od podanej dawki, może obniżać lub podnosić poziom dopaminy, która z kolei jest odpowiedzialna za procesy myślowe i pamięć. Świetnie rozpuszcza się w wodzie, jest bezbarwny, bezzapachowy i bezsmakowy - powoduje podniecenie seksualne, a potem senność i utratę przytomności. Środek ten szczególnie upodobali sobie gwałciciele, wykorzystujący GHB do usypiania swoich ofiar.

Jak działa GHB?

Małe dawki (od 0,5g do 1,5g) powodują często efekt podobny do wypicia ok. 2-3 drinków z alkoholem. Użytkownicy czują się zrelaksowani, bardziej towarzyscy, mają lekko zaburzoną motorykę, czasem delikatne zawroty głowy. Nawet przy małych dawkach nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Średnie dawki (od 1g do 2,5g) zwiększają stopień relaksu i zachwiania równowagi. Wiele osób zauważa pozytywne zmiany nastroju. Jedni odczuwają mdłości i odurzenie, inni zwiększoną potencję seksualną oraz większą wrażliwość na dotyk. Czasami GHB wywołuje erekcję u mężczyzn; dla niektórych kobiet z kolei orgazm może być trudniejszy do osiągnięcia.

Duże dawki (od 2,5g wzwyż) wywołują mocne zachwiania równowagi, niektórzy użytkownicy czują mdłości. Część osób tylko przez chwilę czuje się dobrze po dużych ilościach GHB, później towarzyszą im odczucia podobne do przedawkowań. Dodatkowa ćwiartka (0,25g) często jest granicą między euforią a wymiotami.

Przedawkowania zdarzają się już przy przekroczeniu 2g - jest to zależne od wagi ciała i indywidualnej wrażliwości użytkownika. Największym problemem spożywania tego narkotyku jest nieznajomość zawartości czystego GHB w materiale, a także niedoinformowanie o fatalnych interakcjach z alkoholem, co gwałtownie zwiększa szanse na wymioty i utratę przytomności. Przedawkowanie GHB oznacza nudności, zawroty głowy i wymioty - często użytkownik czuje się bardzo senny i zapada w kilkugodzinną śpiączkę. Bardzo ważne jest, by powiadomić znajomych o tym, jaką substancję się zażyło - w razie przedawkowania będą mogli właściwie zareagować i przekazać tę informację lekarzowi wezwanemu na miejsce.

Jak się chronić?

  1. Na imprezy zawsze należy wybierać się w towarzystwie dobrych, zaufanych znajomych.
  2. Nie wolno pić czegoś, co oferuje nieznajoma osoba - nigdy nie ma pewności, co znajduje się w składzie takiego napoju.
  3. Należy unikać dzielenia bądź wymieniania się napojami.
  4. Warto kupować napoje w fabrycznie zamkniętych opakowaniach i otwierać je własnoręcznie, a jeśli jest to niemożliwe - bacznie obserwować sposób przyrządzania napoju.
  5. Nie powinno się zostawiać kieliszka/szklanki/kubka bez opieki - jeśli już tak się stanie, po powrocie należy sprawdzić czy napój nie stoi w innym miejscu oraz czy ma taki sam wygląd i smak. Jeśli jest inaczej - nie należy go pić!

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~pele | 2014-04-21 03:38
Polecam jedyną książkę nt. pigułki gwałtu wydaną w Polsce dostępną na maternus.pl. Kompendium wiedzy wydane przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. „Wokół pigułki gwałtu” autorstwa PT Nowakowskiego

Najnowsze porady