Post na zdrowie - jak pościć

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Postne kuracje cieszą się coraz większą popularnością i nie chodzi tu jedynie o względy religijne, ale też o sprawdzony i skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, oczyszczenie organizmu i odmłodzenie ciała. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak należy pościć aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Post - kiedyś i dzisiaj

Już w czasach starożytnych odmawiano sobie niektórych potraw. Grecy i Rzymianie chcieli w ten sposób ustrzec się od wpływów demonicznych oraz wzmocnić swoje siły fizyczne. Muzułmanie pościli przez jeden miesiąc w roku, powstrzymując się od jedzenia przed zachodem słońca. Żydzi stosowali post w każdy poniedziałek i czwartek, a raz w roku obowiązywał ich ścisły post - w święto zwane Dniem Sądu.

Dzisiaj Kościół katolicki wymaga od wiernych ścisłego postu dwa razy w roku: w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Rezygnacja z posiłków mięsnych jest zalecana także w każdy piątek. Post ma wspierać rozwój duchowy, przywracać spokój i równowagę. Jest również czasem radosnego oczekiwania i przygotowania do świąt religijnych.

Jak pościć?

Post jest najbardziej wskazany u zdrowych dorosłych osób. Powinny go unikać osoby z problemami sercowymi, a także kobiety w ciąży, dzieci i młodzież. W przypadku chorób związanych z układem krążenia, chorób żołądka lub jelit można stosować post jako kurację.

Zbyt długie poszczenie może wywołać u osób starszych, dzieci lub osób z przeciętną wagą niepożądane skutki uboczne - szczególnie narażone są organy ludzie, w tym serce. U niektórych osób poszczenie może spowodować zawroty głowy, zaburzenia snu, ataki gorąca lub spadek ciśnienia krwi.

Post w połączeniu z ruchem, masażami, ćwiczeniami oddechowymi oraz gorącymi kąpielami jest doskonałą terapią, która powinna być jednak prowadzona pod okiem specjalisty. Surowe i radykalne formy poszczenia należy bezwzględnie konsultować z lekarzem.

Zalety poszczenia

Post ma działanie oczyszczające i rewitalizujące. Podczas odpowiednio przeprowadzonej kuracji organizm uruchamia naturalny mechanizm samoregulacji - dochodzi wówczas do uwalniania i usuwania nagromadzonych toksyn. Taki sposób oczyszczania ma sprzyjać ustępowaniu chorób degeneracyjnych, np.: miażdżycy oraz zmniejszaniu masy ciała.

Post usuwa przyczyny chorób oraz przywraca równowagę na poziomie ciała i ducha. Jak żywność jest pokarmem dla ciała, tak post jest "pokarmem" dla duszy. Lecznicza forma postu zapobiega chorobom i leczy, odmładza, regeneruje, ale przede wszystkim wydłuża zdrowie. Największe korzyści dla ducha to: większa świadomość i jasność umysłu, lepsza pamięć, wydajność oraz twórczość, głębsza duchowość, harmonia z otoczeniem i zdolność do wybaczania, a także uwolnienie od nałogów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady