Skuteczna diagnoza to podstawa w leczeniu celiakii

testDNA  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Rozpoczęcie skutecznego leczenia, wymaga skutecznej diagnozy. Pacjenci nie powinni pozostawać obojętni na zaproponowane im metody, które nie tylko w bezpieczny, ale i dokładny sposób opisują przypadłość. Bóle brzucha, wzdęcia, niska waga ciała oraz brak apetytu powinny dać sygnał do wykonania badań w kierunku celiakii.

Celiakia

Celiakia to choroba, która zazwyczaj działa w ukryciu. Przypadki, gdzie mamy do czynienia z pełnymi objawami występują rzadziej niż te, w których objawów nie widać gołym okiem. W związku z tym celiakię łatwo pomylić z zespołem jelita drażliwego lub alergią pokarmową. Nietolerancję na gluten łatwo jednak sprawdzić wykorzystując do tego celu badania genetyczne. Sprawdza się w nich obecność w organizmie pacjenta genów HLA DQ2 oraz HLA DQ8, które przyczyniają się do powstawania choroby. Jeśli wspomniane wyżej geny nie występują, wówczas ze stu procentową pewnością można określić, że choroba nie miała i nie będzie nigdy mieć miejsca. Potwierdzenie obecności genów to możliwość wskazania, czy choroba dotknęła pacjenta, a także możliwość określenia ryzyka, kiedy i w jakim zakresie choroba wystąpi. Metoda badania jest bardzo prosta i została zarekomendowana przez Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia, jako podstawowa. Dzięki temu badaniu udaje się uniknąć biopsji jelita cienkiego.

Badanie w kierunku celiakii

Analizę genetyczną przeprowadza się szybko i sprawnie. Niemniej jednak istnieją przesłanki dla osób, które nie powinny czekać z wykonaniem badania. Do tych osób zaliczyć można wszystkich tych, którzy w swoich rodzinach odnotowali już przypadki nietolerancji na gluten. Również osoby z częstymi bólami brzucha, wzdęciami, anemią, niską wagą ciała i brakiem apetytu powinny wykonać badanie. Szybko wprowadzona dieta u osób z potwierdzoną chorobą daje szanse na całkowite pozbycie się zagrożenia następstw nieleczonej choroby. Warto przypomnieć, że największym zagrożeniem są w tym przypadku zmiany nowotworowe. Wykrycie choroby i czynności zapobiegające eliminują ryzyko zachorowania już na przestrzeni pięciu lat. 

Podstawową formą leczenia jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Czynność ta powinna być wykonana jak najszybciej i oczywiście pod okiem specjalisty. Wyłączenie z codziennej diety produktów, które zawierają gluten, pozwala praktycznie natychmiastowo ograniczyć objawy choroby. Dieta tego rodzaju musi być kontynuowana do końca życia. Na szczęście dla chorych, ograniczenie produktów żywieniowych nie wiąże się z nadmierną utratą przyjemności z jedzenia. Na rynku istnieje wiele zamienników pozbawionych glutenu. Są stosunkowo łatwo dostępne, a w większych sklepach, można znaleźć specjalne działy przeznaczone dla osób stosujących dietę bezglutenową. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady