Szczoteczka do zębów - jak wybrać właściwą dla siebie?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Na rynku dostępne są różne szczoteczki do zębów, dlatego możesz mieć problem z wybraniem odpowiedniej dla siebie. Poniżesz wskazówki podpowiedzą Ci, na co zwrócić uwagę.

Rozmiar szczoteczki

Długość główki nie powinna być większa, niż szerokość 2 - 3 zębów. W przypadku dzieci może wynosić od 7,5 do ok. 15 mm. Dla dorosłych zalecana jest długość od 20 do 30 mm. Jeśli zaś chodzi o szerokość szczoteczki - nie powinna przekraczać 15 mm w przypadku dorosłych i 10 mm w przypadku dzieci. Zbyt szeroka główka uniemożliwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Długość rączki odpowiednia dla dzieci to 10 - 13 cm, natomiast dla dorosłych 15 - 18 cm. Rączka powinna być na tyle wygodna, aby można było operować szczoteczką pod różnym kątem.

Twardość włosia

Używaj szczoteczki o miękkim włosiu (soft), jeśli Twoje dziąsła są wrażliwe i krwawią podczas szczotkowania zębów. To najlepszy wybór w przypadku odsłaniających się szyjek zębowych.

Szczoteczki o średnim włosiu (medium) stosowane są w większości przypadków - chronią dziąsła i dbają o czyszczenie zębów. Na taką szczoteczkę możesz sobie pozwolić wtedy, gdy masz zdrowe dziąsła.

Przy odpornych dziąsłach, ale zębach szczególnie narażonych na osad i kamień, używaj szczoteczki z twardym włosiem (hard). To dobry wybór, jeśli dodatkowo palisz papierosy lub pijesz dużo kawy.

Poza tym, na rynku znajdziesz także szczoteczki specjalistyczne, które przeznaczone są dla osób po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, ze stanami zapalnymi dziąseł czy implantami i aparatami ortodontycznymi. U osób noszących protezy, szczoteczki te doskonale masują dziąsła.

Rodzaj szczoteczki - zwykła lub elektryczna

Podczas mycia zębów szczoteczką elektryczną, główka wykonuje równocześnie ruchy pulsacyjne, rotacyjne i oscylacyjne z bardzo wysoką częstotliwością. To idealne rozwiązanie, jeśli masz problem z dziąsłami. Aby dokładnie umyć zęby szczoteczką elektryczną, wystarczy zaledwie jedna trzecia siły nacisku, jakiej używasz korzystając ze szczoteczki tradycyjnej.

Zakup szczoteczki elektrycznej niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ codzienne jej stosowanie poprawia jakość i komfort mycia zębów. Niektóre modele wyposażone są w szereg dodatków, które jeszcze bardziej ułatwiają dbanie o higienę jamy ustnej (np.: czujnik siły nacisku, sygnalizator czasu mycia zębów, regulacja prędkości, sygnalizator naładowania/rozładowania baterii).   

Na korzyść szczoteczek zwykłych najbardziej przemawia ich cena - są znacznie tańsze niż elektryczne, a odpowiednio używane chronią zęby w taki sam sposób.

Ważne zasady, o których powinieneś pamiętać:

  1. Przed pierwszym użyciem szczoteczki, sparz ją wrzątkiem aby uniknąć ryzyka wprowadzenia zanieczyszczeń lub bakterii do jamy ustnej. Co jakiś czas powinieneś powtarzać ten zabieg, bo nawet jeśli dbasz o szczoteczkę, trzymasz ją w czystym miejscu i płuczesz po każdym użyciu, i tak zbierają się na niej zanieczyszczenia.
  2. Szczoteczkę wymieniaj co 2-3 miesiące lub po wyleczeniu każdej infekcji zapalnej jamy ustnej. Jeśli pojedyncze włókna lub ich całe pęczki są poodginane czy połamane, zamień dotychczas używaną szczoteczkę na nową.
  3. Wybierając najlepszą szczoteczkę do zębów, kieruj się własnymi preferencjami. Możesz zasięgnąć opinii dentysty, ale nie musi to być ostateczny wyznacznik Twojego wyboru.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady