Wstrząs mózgu u dziecka - objawy, co robić?


Wstrząs mózgu to krótkotrwałe, przemijające zaburzenie funkcjonowania mózgu spowodowane urazem głowy. Najpoważniejszym zagrożeniem przy wstrząśnieniu mózgu u krwawienie mózgu (krwiak śródczaszkowy), który powoduje utratę przytomności i bezdech.
Stopień wstrząśnienia mózgu zależy przede wszystkim od siły upadku.
W pierwszym (lekkim) stopniu dochodzi do przejściowego zaburzenia świadomości i ogólnej dezorientacji dziecka. Objawy wstrząśnienia mózgu ustępują zwykle do 15 minut.
Drugi (cięższy) stopień związany jest z utratą przytomności i krótkotrwałym zaburzeniem zdolności ruchowej. Objawy w tym przypadku utrzymują się nieco dłużej - mogą ustąpić najwcześniej po 15 minutach.
W trzecim stopniu mamy do czynienia z utratą przytomności (stan ten może trwać nawet do kilku dni).
Wstrząs mózgu u dziecka można rozpoznać na podstawie następujących objawów:
- bóle i zawroty głowy;
- nudności i wymioty;
- płacz bez powodu;
- bladość skóry;
- zwolnienie tętna;
- dezorientacja (dziecko wpatruje się w jeden punkt);
- krótkotrwała (kilkusekundowa lub kilkuminutowa) utrata przytomności;
- różnica w wielkości źrenic;
- lęki i zaburzenia snu;
- senności i trudności w porozumiewaniu się (dziecko ma opóźnioną reakcję ruchową i słowną);
- zaburzenie oddechu (występuje w przypadku cięższych urazów głowy).
Dziecko które doznało wstrząsu mózgu może być nieco oszołomione albo całkowicie stracić przytomność. Zazwyczaj nie wie, gdzie jest i co się z nim dzieje. Występuje wówczas tzw. niepamięć pourazowa - objaw wstrząśnienia mózgu pojawiający się u większości dzieci.
Jeśli u dziecka z urazem głowy występuje któryś z powyższych objawów, prawdopodobnie doznało ono wstrząśnienia mózgu - należy wówczas zgłosić się do szpitala.
Diagnoza i leczenie
Aby rozpoznać wstrząśnienie mózgu u dziecka powinna być wykonana w szpitalu tomografia komputerowa albo rezonans magnetyczny. Jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz może pozostawić dziecko w szpitalu na kilkudniową obserwację; jeśli zaś nie ma żadnego zagrożenia będzie można wrócić z dzieckiem do domu.
Wstrząśnienie mózgu to przejściowe zaburzenie, na które nie ma kuracji wspomagającej. Najważniejsze jest, aby dziecko w tym czasie miało zapewnioną ciszę i spokój. Malec powinien dużo odpoczywać (najlepiej leżąc w łóżku), żeby szybciej dojść do zdrowia.
Ważne jest, żeby do momentu ustąpienia objawów wstrząśnienia mózgu dziecko nie miało do czynienia z:
- hałasem (np.: głośną muzyką);
- oglądaniem telewizji przez dłuższy czas;
- wysiłkiem fizycznym;
- czytaniem książek;
- patrzeniem w rażące światło.
W zależności od siły uderzenia i skali urazu, objawy wstrząśnienia mózgu u dzieci najczęściej ustępują po kilku dniach (najdłużej trwa ból głowy i karku). Może jednak zdarzyć się sytuacja, że malec gorzej niż dotychczas będzie tolerował hałas albo będzie miał problemy z pamięcią, koncentracją czy aktywnością ruchową.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam