Co robić gdy dziecko przeklina?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Dzieci szybko uczą się brzydkich słów. I nie ma się co dziwić, bo słyszą je niemal wszędzie - w telewizji, na ulicy, w przedszkolu i na podwórku, a czasami we własnym domu. Złe nawyki mogą pojawić się bardzo łatwo, dlatego powinieneś wiedzieć jak reagować, gdy dziecko zaczyna bluźnić.

Dlaczego dzieci przeklinają?

Czasami przekleństwa wypowiadane są po to, by sprawdzić reakcję rodziców. Jeśli wzbudzają śmiech czy zakłopotanie, dziecko nie zawaha się tego wykorzystać. Skoro wulgaryzmy śmieszą mamę i tatę, to pewnie rozbawią też innych ludzi, np.: panią w przedszkolu. Czasami to także rodzaj testu - malec sprawdza, na co może sobie pozwolić i gdzie kończy się granica, której nie wolno przekraczać. To, że dziecko przeklina, może wynikać również z poczucia osamotnienia i chęci zbliżenia się do rodziców - właśnie brzydkimi słowami próbuje ono zwrócić na siebie uwagę.

Małe dzieci używają wulgaryzmów nieświadomie. Gdzieś je zasłyszały, np.: w telewizji i wydaje im się to takie atrakcyjne i ciekawe, a nawet bardzo zabawne. Z kolei starsze dzieci przeklinają, by poczuć się bardziej dorośle - w ten sposób próbują dorównać i przypodobać się swoim rówieśnikom.

Jak reagować?

Pierwsze brzydkie słowa w ustach dziecka to jeszcze nie dramat. Najlepiej je zignorować i nie ekscytować się nimi. Kilkulatek najczęściej nie wie, co dane słowo oznacza. Jeśli nie będziesz robił dziwnych min, śmiał się, krzyczał lub reagował w żaden inny sposób, przeklinanie po prostu znudzi się dziecku - skoro na rodziców takie słowa nie działają, to po co się w ogóle wysilać. Malec w końcu zrozumie, że jego zachowanie nie wywołuje pożądanych emocji.

Jeśli przeklinanie staje się rzeczą nagminną i ciągle się powtarza, nie wolno Ci bagatelizować zachowania dziecka. Musisz przeprowadzić z nim poważną rozmowę i stanowczo powiedzieć "nie". Zapytaj, skąd zna takie słowa i czy wie, jakie jest ich znaczenie. Jeśli dziecko rzeczywiście przeklina nieświadomie, wytłumacz mu, że takim brzydkim wyrazem może kogoś zranić lub obrazić.

Twoje dziecko używa wulgaryzmów z pełną świadomością? Nie zwlekaj z podjęciem bardziej zdecydowanych działań. Oduczanie posługiwania się obraźliwym słownictwem rozpocznij od kompromisu - gdy dziecko wypowiada brzydkie słowo w złości, zaproponuj mu używanie zamienników w postaci śmiesznych wyrazów, np.: kurka wodna. A jeśli maluch nadal będzie ostro przeklinał, pomyśl o zastosowaniu kary - na początek niech posiedzi w pokoju i w samotności przemyśli swoje zachowanie. Dziecko musi wiedzieć, że nie życzysz sobie takiego słownictwa. Jeśli dodasz, że w Waszym domu tak się nie mówi, pilnuj by żadnemu z dorosłych nie wymknęło się przy dziecku jakieś przekleństwo. W końcu - przykład idzie z góry.

Co jeszcze możesz zrobić?

Aby ograniczyć wulgarny słownik dziecka:

  • sprawdzaj, co dziecko ogląda w telewizji - niektóre programy, zwłaszcza przeznaczone dla starszych widzów, nasycone są niecenzuralnymi słowami;
  • chwal dziecko za każdym razem, gdy pohamuje się przed wypowiedzeniem brzydkiego wyrazu;
  • współpracuj ze szkołą lub przedszkolem - wychowywanie dzieci należy również do ich głównych zadań. Być może wspólnie z wychowawcą znajdziecie nowy sposób na poskromienie małego bluźniercy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Patrycja | 2022-01-18 09:14
Warto wcześnie reagować żeby wychwycić niepokojące zachowania. bo potem nagle budzimy się z ręką w nocniku, że nasz Antoś czy inny Stasiu dopuścili się kradzieży albo napadu… Wszyscy rodzice się dziwią, że „moje dziecko”?! Warto dla przestrogi poczytać takie historie jak ta: https://www.rozwodowy.pl/kradziez-nieletniego-w-sklepie-j...
~emi | 2013-12-27 17:58
Mona coreczka ma dwa latka ,mieszkamy w Kanadzie I uslyszala skas "fuck" I caly czas to powtarza ,nie when jak move ja tego oduczyc.staramysie w domu nie zwracac uwagi ale gorzej jak gdzies pujdziemy I ona wypowie znowu przeklenstwa. Napewno onanie wiecoto znaczy go przeciez jestmalutka ale chcialabym any odzwyczaila sie of tegoslowa.