Jak nauczyć dziecko sprzątać po sobie?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Sprzątanie nie należy do najciekawszych zajęć i na pewno zgodzą się z tym nie tylko dzieci, ale też dorośli. Jednak jest to jeden z domowych obowiązków, który powinien dotyczyć całej rodziny.

Dziecko nie sprzątaNależy więc uczyć dzieci sprzątania po sobie od najmłodszych lat - już trzylatek powinien umieć porządkować swoje zabawki. Jeśli uczęszcza do przedszkola, to z pewnością wie, że po skończonej zabawie należy odłożyć zabawki na swoje miejsce.

Początki nauki sprzątania mogą być trudne, gdyż dzieci szybko się nudzą. Dlatego ważna jest nasza współpraca. Zamiast stać nad dzieckiem i czekać, aż pozbiera z podłogi wszystkie zabawki, zaproponujmy mu przykładowo: "Ty pozbierasz wszystkie maskotki a ja klocki" - to na pewno zachęci dziecko do działania. Sprzątanie może okazać się całkiem przyjemne, jeśli zorganizujemy konkurs polegający na tym kto zbierze z podłogi więcej klocków albo kto schowa szybciej kredki do pudełek.

Warto kupić kilka plastikowych pudełek lub skrzyni, w których dziecko będzie mogło trzymać swoje skarby. Przykładowo: w jednym maskotki, w drugim klocki, w trzecim samochody, itp. Można też kupić albo wydrukować z Internetu obrazki/napisy przedstawiające poszczególne grupy zabawek i nakleić je na pudełka - dziecku będzie łatwiej nie tylko chować, ale też szukać ulubionych zabawek.

Jeśli dziecko ma bardzo dużo zabawek i nie radzi sobie z zachowaniem porządki - możemy część z nich spakować do pudła (oczywiście wyboru zabawek dokonujemy wspólnie z dzieckiem) i wynieść do piwnicy albo oddać np.: do Domu Dziecka. W ten sposób maluch nauczy się też, że warto dzielić się z innymi.

Jeśli sprzątamy całe mieszkanie, poprośmy dziecko o współpracę. Przecież maluch może pomagać nam ścierać kurz z mebli (w niższych partiach) albo myć podłogę, nawet jeśli robi to niezbyt udolnie. Nie chodzi o to, żeby dziecko sprzątało za nas, tylko o to żeby wiedziało dlaczego to robimy i czemu to służy. Możemy trochę podpuścić brzdąca i powiedzieć, że ukochany Miś położony na brudnej/zakurzonej podłodze może zachorować, dlatego musimy ją najpierw dobrze umyć. Niech to będzie nauka sprzątania poprzez zabawę, zakończona pochwaleniem dziecka i podziękowaniem mu za zaangażowanie.

Im starsze dziecko, tym poważniejsze prace w domu powinno wykonywać a mianowicie: dziecko w wieku szkolnym może samodzielnie poskładać swoje ubrania, poukładać książki na regale albo odkurzyć dywan w swoim pokoju. Nastolatek może pozmywać naczynia po obiedzie, umyć podłogę a nawet okna. Warto uczyć dzieci tych czynności, aby rosły w przekonaniu że czystość i ład to bardzo ważne i nieodłączne elementy życia.

Jeśli będziemy dawać dziecku dobry przykład i udowadniać, że robienie porządków nie musi być katorgą, to na pewno zachęcimy je do sprzątania po sobie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady