Jakie imię wybrać dla dziecka?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wybór imienia dla dziecka to bardzo poważna i trudna decyzja. Imię będzie bowiem wpływać na dziecko przez całe życie: na jego kontakty z rówieśnikami, postrzeganie społeczne, a także na poczucie własnej wartości dziecka i jego osobowość. Rodzice, nadając dziecku imię kierują się zwykle własnymi upodobaniami oraz aktualnie panującą modą i aspiracjami wobec malca. Jak więc dokonać wyboru, aby nie skrzywdzić dziecka? Oto wskazówki.

  • Imię wybrane dla dziecka powinno podobać się obojgu rodzicom. Warto zdecydować się na takie, które wywołuje miłe wspomnienia lub skojarzenia.
  • Jeśli jednak nie wiadomo, jakie imię wybrać, można spisać listę imion swoich bliskich lub innych osób darzonych sympatią. Inspiracją do szukania imienia dla dziecka może być także bohater z ulubionej książki lub postać historyczna.
  • Rodzice, wybierając imię dla swojej pociechy często sugerują się znaczeniem tego słowa. Nie warto jednak przywiązywać zbyt wielkiej wago do "podręcznikowego" znaczenia imienia. Wybór na podstawie opisu w literaturze to jedno z najgorszych rozwiązań - według niego rodzice tworzą sobie pewne oczekiwania wobec dziecka i dążą później do ich wypełnienia. A przecież może się okazać, że ukochana Judyta (imię związane z duszą artystyczną) nie ma za grosz talentu.
  • Imię zawsze można dopasować do nazwiska. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby całość dobrze brzmiała i komponowała się ze sobą. Do krótkich nazwisk (2-sylabowych) pasują imiona dłuższe, zaś do długich nazwisk - krótsze. Takie zestawienia ładnie brzmią i są praktyczne, jeśli chodzi o składanie podpisów czy literowanie.
  • Co pewien czas zmienia się moda na imiona. Wybierając imię z "top listy" można uniknąć ryzyka, że dziecko będzie w szkole odrzucane - popularne imię gwarantuje bezpieczeństwo w grupie rówieśników, a z drugiej strony - modne imię nigdy nie będzie wyróżniać dziecka z tłumu. Warto jednak przemyśleć to, jaki wpływ na postrzeganie przez nauczycieli dziecka w szkole będzie miała fakt, iż jest ono szóstym Kacprem czy ósmą Wiktorią. Listę najpopularniejszych imion można znaleźć w Internecie lub kolorowej prasie.
  • Art. 50 ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego nie zezwala nadawać dziecku: więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego lub nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka. W razie wątpliwości można posiłkować się słownikiem lub księgą imion. Jeśli rodzice chcą wybrać imię, którego nie ma w żadnym słowniku, powinni zwrócić się o opinię do Rady Języka Polskiego.

Warto wiedzieć! Imię dziecka można zmienić nawet po kilku latach - wystarczy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego ze względu na miejsce stałego zamieszkania. Zmiany może dokonać osoba pełnoletnia, a w przypadku osoby małoletniej - jej rodzice (konieczna jest wówczas zgoda obojga). Jeśli małoletni ma ukończone 14 lat, także musi wyrazić na to zgodę. Wniosek o zmianę imienia należy uzasadnić ważnymi względami - tylko wtedy zostanie uwzględniony.

Są imiona klasyczne, modne i takie, które co kilkadziesiąt lat powracają w pełnej glorii. Każde imię coś oznacza i z każdym wiąże się charakterystyka psychologiczna. I choć wydawałoby się, że trudno spotkać dziś w piaskownicy Anię, Zosię, Krzysia czy Stasia, to jednak rodzice coraz częściej powracają właśnie do tych najbardziej tradycyjnych imion.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 września 1986 roku - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2011 r., Nr 212, poz. 1264).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady