Jakie są zalety chust do noszenia dzieci?

karolinarb  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)


Chusty do noszenia dzieci są nie tylko praktyczne, ale również w pełni odpowiadają idei świadomego rodzicielstwa. Kobiety coraz częściej decydują się na takie wygodne rozwiązania, a rynkowa oferta jest na tyle szeroka, że każda młoda mama znajdzie w niej coś dla swojego malucha.

Kiedy nosimy maluszka w chuście, pozwalamy mu nieustannie czuć naszą bliskość, co jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Uniwersalne chusty mogą być używane przez oboje rodziców, wystarczy tylko wedle uznania wybrać odpowiedni sposób, a także miejsce motania. Co więcej, mamy dzięki nim wolne ręce i stałą kontrolę nad tym, co dzieje się z dzieckiem. Chusty z powodzeniem zastąpią nosidła, a w szczególnych przypadkach również ciężki i nieporęczny wózek. Ich istotną zaletą jest również to, że pozytywnie wpływają na rozwój maluszka – dbają o właściwą postawę ciała i wyprostowany kręgosłup. Dziecko w chuście nie garbi się, co pozwala mu prawidłowo rosnąć.
W chustach mogą być noszone nawet noworodki od pierwszego dnia życia, ważne jednak, aby dziecko do ok. 8 miesiąca nosić z przodu – kiedy maluch już siedzi i potrafi utrzymać główkę w pionie, spokojnie możemy zacząć nosić go na plecach lub z boku.
 
Rodzaje chust
Jest ich co najmniej kilka – różnią się oczywiście materiałem i wzorami, ale również sposobem zakładania i ułożenia w nich dziecka. Chusty kółkowe są idealne dla noworodków – takie maluszki mogą być w nich noszone w pozycji leżącej. Z kolei chusty typu kieszonki są najprostsze w użyciu, ale „nie rosną” razem z dzieckiem, dlatego musimy je wymieniać, gdy maluchowi przybywa kilka centymetrów.
Zdecydowanie najwięcej zalet można przypisać chustom wiązanym. Najpopularniejsze z nich – elastyczne lub tkane – podbijają serca mam dzięki swojej funkcjonalności, wygodzie i estetyce wykonania. Najczęściej mają kilka metrów długości, co jednak przy przestrzeganiu zasad poprawnego wiązania nie stanowi problemu. Te pierwsze, elastyczne, wykonane są z rozciągliwego, ale solidnego materiału, z kolei chusty tkane mogą spełnić się w dodatkowych rolach – np. posłużyć za... hamak.

Jak prawidłowo wiązać chusty?
Możemy motać je nawet na kilkanaście sposobów – to od rodziców i dziecka zależy, z czym czują się najlepiej. Prawidłowe zawiązanie chusty to podstawa, bo tylko wtedy nasz maluch będzie w pełni bezpieczny. Warto pamiętać o tym, żeby nabyć chustę w profesjonalnym sklepie, który przy zakupie oferuje również specjalną instrukcję jej obsługi.

Zawiązana poprawnie chusta jest koniecznością – jeśli ominiemy najważniejsze zasady motania, dziecko będzie czuło się niekomfortowo. Kręgosłup maluszka musi być dokładnie otulony przez chustę, a nóżki ułożone w pozycji „żabki”, co przyczynia się do prawidłowego rozwoju bioderek. Sposobem na poznanie tajników wiązania, poza instrukcją dołączoną do zakupu, mogą być profesjonalne warsztaty dla mam – podpowiada Magda Kalinowska, doradca dla mam i ekspert ds. naturalnej pielęgnacji dzieci.
Wiele przydatnych rad na temat wiązania chust i pielęgnacji maluszków można odnaleźć również w internecie, przeglądając filmowe poradniki:  https://www.youtube.com/channel/UCdt_kz-9httq103bBqzBd1AWygoda, wspomaganie prawidłowego rozwoju i zdobywanie naturalnego, stałego kontaktu z dzieckiem – to tylko niektóre z zalet noszenia maluchów w chustach. Dodatkowo takie rozwiązanie ułatwi mamom przemieszczanie się po mieście czy między sklepowymi półkami, co  w przypadku tradycyjnych wózków jest niezwykle kłopotliwe. Warto sięgać po chusty wykonane z przewiewnych, naturalnych materiałów – szeroki wybór oferuje na przykład internetowy sklep www.ekomaluch.pl

https://www.youtube.com/channel/UCdt_kz-9httq103bBqzBd1A

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady