Jakie wymagania muszą spełniać rodzice chrzestni?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Na chrzestnych spoczywa niezwykle ważny i dość trudny obowiązek wspomagania rodziców w wychowaniu dziecka na dojrzałego, prawdziwego chrześcijanina.

Poszukiwania kandydatów warto rozpocząć odpowiednio wcześnie - decyzja o wyborze (tylko jednego lub dwojga) rodziców chrzestnych powinna być dobrze przemyślana, a w przypadku ewentualnej odmowy, będzie czas aby szukać dalej.

Obowiązkiem rodzica chrzestnego jest m.in.:

  • wspieranie rodziców w nauce dziecka modlitwy oraz przygotowanie go do uczestnictwa w chrześcijańskim życiu religijnym,
  • rozmowa z dzieckiem o Bogu i problemach życiowych a także przygotowanie do przyjmowania kolejnych sakramentów i wspieranie duchowe w trudnych momentach życia.

Rodzicem chrzestnym może zostać osoba, która:

  1. Została wyznaczona przez przyjmującego chrzest, jego rodziców lub tego, kto ich zastępuje. A jeśli brak jest takich osób - przez proboszcza lub szafarza chrztu, przy czym wybrana przez niego osoba musi posiadać wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania. Rodzicem chrzestnym nie może być ktoś w rodzaju samozwańca, ani też osoba wyznaczona przez dziadków - chyba że rodzice akceptują taki wybór.
  2. Ukończyła 16 lat, a w wyjątkowych przypadkach może być to osoba młodsza. Decyzję w tym względzie podejmuje proboszcza albo szafarz, czyli osoba udzielająca sakramentu chrztu.
  3. Jest praktykującym katolikiem - przyjęła bierzmowanie i dostąpiła już sakramentu Najświętszej Eucharystii. Ponadto prowadzi godne życie, odpowiadające funkcji jaką dane jej będzie sprawować. Kandydat na rodzica chrzestnego powinien przedstawić zaświadczenie wydane przez parafię miejsca zamieszkania, że może pełnić rolę chrzestnego (osoby ochrzczone, należące do niekatolickiej wspólnoty chrześcijańskiej, mogą pełnić jedynie funkcję świadka chrztu obok chrzestnego katolika).
  4. Jest wolna od jakiejkolwiek, zgodnie z prawem, kary kanonicznej wymierzonej lub deklarowanej. Ponadto nie jest ojcem lub matką przystępującego do sakramentu chrztu.
  5. Jest przykładnym chrześcijaninem. Odradza się wybieranie na rodziców chrzestnych, np.: osób rozwiedzionych lub żyjących w związkach niesakramentalnych a także niepraktykujących. Niewskazane jest również wybieranie kogoś, kto wprawdzie wiedzie godne życie, ale mieszka bardzo daleko i w związku z tym nie będzie mógł często spotykać się ze swoim chrześniakiem. Oddziaływanie rodzica chrzestnego na dziecko będzie w takim przypadku znikome albo wręcz żadne. O wiele lepiej swoje zadanie wypełni osoba mająca możliwość częstszych kontaktów z chrześniakiem.

W trakcie uroczystości, rodzice chrzestni powinni przyjąć komunię świętą, a wcześniej skorzystać z sakramentu pojednania i pokuty.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: