Koniec z cofaniem liczników

2014-01-09  |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Z dniem 1 stycznia 2014 roku weszły w życie nowe przepisy, które znacznie utrudnią proceder cofania liczników przed sprzedażą samochodu.

Licznik przebiegu kilometrów

Cofanie liczników stało się w Polsce istną plagą na rynku używanych samochodów - klienci kierując się ceną są skłonni uwierzyć w wiele naciąganych informacji na temat samochodu, co jednocześnie utrudnia sprzedaż samochodu uczciwym sprzedawcom.

Nowe zasady badań diagnostycznych, które zaczęły obowiązywać od początku 2014 roku znacznie utrudnią ten proceder. Dotychczas weryfikacja rzeczywistego przebiegu była możliwa tylko w przypadku samochodów, których przeglądy realizowane były w autoryzowanych serwisach, które dodatkowo dysponowały centralnym systemem informatycznym.

Od tego roku w ramach obowiązkowego badania technicznego pojazdów diagnosta będzie zobowiązany do spisania stanu licznika przebiegu kilometrów i wprowadzenia go do Centralnej Ewidencji Pojazdów, która w niedalekiej przyszłości będzie umożliwiała wszystkim zainteresowanym sprawdzenie tej informacji przez Internet. Dodatkowo właściciel pojazdu otrzyma zaświadczenie z wpisanym stanem licznika.

Kupując używany samochód będzie można zażądać tego zaświadczenia, a także zweryfikować stan licznika w najbliższej stacji kontroli pojazdów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Kazik | 2016-07-06 10:12
Jeśli oszust, który robi roczne przebiegi około 100000 km cofnie licznik przed każdym przeglądem o 80000 km, to po 5 latach ukryje 400000 km przebiegu. Proste?

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady