Płyn do spryskiwaczy - najtaniej zrobić samemu

Poradopedia.pl  |   |  + 10  |  Ocena: (głosy: 0)

Nie chcesz przepłacać za płyn do spryskiwaczy albo szybko potrzebujesz go uzupełnić tym co masz pod ręką? Zobacz jak łatwo i tanio możesz przygotować płyn do spryskiwaczy w domu.

Płyn do spryskiwaczy letni

Będziesz potrzebować pojemnika na swoją miksturę - idealnie sprawdzi się duży plastikowy pojemnik po zużytym płynie do spryskiwaczy.

Najprostszym sposobem na przygotowanie płynu do spryskiwaczy jest skorzystanie z płynu do mycia naczyń:

  • nalej 4 litry wody (idealnie demineralizowanej)
  • dodaj 1 łyżkę stołową płynu do mycia naczyń
  • dokładnie wymieszaj
  • gotowe!

Możesz także wykorzystać płyn do mycia szyb: wystarczy że wymieszasz go z wodą w proporcjach 1:2 (na 1 litr płynu do mycia szyb wlej 2 litry wody).

Płyn do spryskiwaczy zimowy

W zimie koniecznie jest zmodyfikowanie składu płynu, aby przypadkiem nie zamarzł on w niskich temperaturach. W tym celu możemy posłużyć się prostymi składnikami, jakie znajdziesz w domu: octem i alkoholem skażonym (np. denaturat).

Aby płyn do spryskiwaczy nie zamarzał do 4 litrów wody dodaj pół litra octu i pół litra alkoholu skażonego.

Warto wiedzieć

Woda z kranu często zawiera dużo kamienia, dlatego dobrze jest korzystać z wody demineralizowanej, albo dodać do wody odrobinę octu spirytusowego lub soli do pralek.

Sprawdź też, czy ceny w najbliższym dyskoncie lub hipermarkecie nie czynią Twojej domowej produkcji niepotrzebnym wysiłkiem. Najbardziej przepłacisz za płyn do spryskiwaczy na stacji benzynowej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 10
olga-romanowska | 2020-04-08 16:39
Płyn do spryskiwaczy jest tak tani, że nie widzę sensu robienia go własnoręcznie...
~gaga | 2017-05-16 12:01
A ja zrobilam z plynem do naczyn firmy fairy. Proporcje zgodne z opisem powyzej i musze powiedziec ze nie dosc ze tanio to jeszcze lepiej zmywa rozmazane owady niz plyny zakupione w sklepie :-) rewelka!!
~porada dla dziada | 2017-03-01 20:42
Jak ktoś lubi siedzieć w smrodzie dla zaoszczędzenia paru złotych to moze niech też tyłka nie podciera. Zaoszczędzi na papierze. I broń Boże wody nie spuszczać!
~winiutek | 2016-11-09 15:51
Wszystkie płyny do mycia naczyń zawierają sól i to w niemałej ilości - wystarczy sprawdzić językiem.
Nie grozi nam , że się otrujemy - i tak go zjadamy , wypijamy z niedokładnie wypłukanymi naczyniami.
~Zbychu | 2015-11-27 01:57
Od lat używam tego samego składu i jeszcze nigdy nie miałem problemów z zamarzniętym płynem a koszt 1 litra to około 0,50 zł.

Alkohol skażony porektyfikacyjny, ocet, woda destylowana, aromat rozpuszczalny w wodzie (nośnikiem nie może być olej), można dodać płyn do naczyń w rozsądnej proporcji. Proporcje zależą od tego do jakiej temperatury ujemnej płyn ma spełniać swoje zadanie. By nie przepłacać obserwacja pogody 14 dniowej wystarczy. Powodzenia.

Nie polecam olejków eterycznych bo nie rozpuszczą się w przygotowanym roztworze tylko będą unosić się na wierzchu a po wlaniu do zbiornika w aucie z chwilą zużywania płynu będzie osadzał się na jego ściankach.
~fantazja | 2014-09-09 08:48
POL LITRA OCTU I ALKOHOLU. POTEM TO WDYCHAJ :(
~nikro | 2014-01-25 13:05
cytat "albo dodać do wody odrobinę octu spirytusowego lub soli do pralek."
O jakiej soli do pralek jest mowa. Nie istnieje sól do pralek lecz do zmywarek. A jest to NaCl czyli zwykła sól kuchenna . Gdzie tu logika. Nikt nie wie.Zanieczyścić wodę solą kuchenną ? Poskręcało autora.
~karol | 2014-01-15 20:40
JA PLYN DO NACZYN SOBIE WLEWAM NA OKO ZALEWAM WODA PIENI SIE TROSZKE ALE PRAWIE 0 KOSZTOW
~Retro | 2013-12-13 09:03
Świetne porady. Zwłaszcza pół litra octu, luuudzie...
Denaturat śmierdzi niemiłosiernie, przy takim stężeniu, po mocniejszym pryśnięciu na szybę przez pół godziny nie da się wysiedzieć w samochodzie bo z nawiewu będzie waliło dyktą - wiem bo testowałem. I do tego jeszcze ocet, ja nie mogę. Jeśli już to zamiast denaturatu czysty etanol i łyżkę octu - wtedy OK. Ja kupiłem na Allefajnie 5 litrów etanolu - płyn do biokominków, 45-50zł i można sobie dolewać ile kto uważa. Można dołożyć trochę płynu do puszczania baniek -taki dla dzieci - daje fantastyczny poślizg ale nie wiem co zawiera więc nie namawiam.
Zamiast czy oprócz etanolu można zastosować IPA - izopropanol. Stosowany do czyszczenia optyki, elementów drukarek itd. Zamarza w trochę wyższej temp niż etanol ale powinien być też niezły, ponoć trochę wolniej paruje a to w tym wypadku zaleta, bo przy szybkim odparowaniu, szyba się mocno schładza i znowu zamarza.

PS. dla twardzieli którzy jednak uprą się na denaturat - przynajmniej przyjrzyjcie się co kupujecie bo w marketach przeważnie jest DENATURAL a to niestety nie to samo.
~garBaty | 2013-12-11 12:02
Tak sól jest wskazana lepiej rdzewieje. Próbowałem płyn do naczyń pieni się niemiłosiernie już dla kilku procent. widzę, że nikt nie próbował nawet tego wykonać tylko pisze z głowy.

Zobacz kalkulatory