Co jeść, aby mieć lepszy humor?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Istnieje wiele sposobów na poprawienie nastroju. Jednym z nich, dla wielu osób najprzyjemniejszym jest jedzenie. Poniżej znajdują się produkty, po spożyciu których - dobry humor gwarantowany!

Czekolada

Zawarte w niej związki chemiczne stymulują kanały w mózgu odpowiedzialne za produkcję endorfin i mogą doprowadzić nawet do stanu euforii. W czekoladzie występują fenole, czyli antyoksydanty wpływające na dobry nastrój. Trzeba jednak pamiętać, że smakołyk ten zawiera również mnóstwo cukru i tłuszczu, dlatego zdecydowanie lepiej sięgać po ciemną czekoladę, najlepiej gorzką.

Odtłuszczone mleko

Im mniejsza zawartość tłuszczu, tym lepiej. Mleko jest bardzo ważnym elementem codziennej diety, głównie ze względu na dużą ilość składników wspomagających produkcję serotoniny. Biały napój zawiera również witaminę D i B12, które hamują procesy starzenia i poprawiają samopoczucie.

Lody

Wybór jest ogromny, a wiele rodzajów lodów zawiera witaminę A i B6, ryboflawinę, a także wapń i białko (składniki mleka). Niestety, te najsmaczniejsze zawierają dużą ilość tłuszczu i cukru, dlatego nie należy jeść ich w nadmiarze. Znakomitą alternatywą są lody jogurtowe lub mleczno-owocowe o małej zawartości tłuszczu.

Makarony

Są bogate w proteiny, które zawierają kwasy białkowe, tryptofan i fenyloalaninę odpowiedzialne za produkcję endorfin. Makarony z mąki z pełnego przemiału zawierają dodatkowo błonnik i witaminę B. Spożywanie niewystarczającej ilości produktów białkowych może doprowadzić nawet do depresji.

Łosoś

Przyczynia się do dobrego samopoczucia - jest bogaty w kwasy Omega 3, dzięki czemu wspomaga sprawność mózgu. Ryba ta zawiera znikomą ilość tłuszczu, dlatego jej spożywanie tym bardziej powinno poprawić nastrój.

Truskawki

Są bogatym źródłem witaminy C, która wspomaga produkcję endorfin oraz wchłanianie żelaza przez organizm. Zawarty w nich potas stymuluje komórki nerwowe, a pelargonidyna poprawia humor. Flawonoidy oczyszczają organizm z toksyn, natomiast błonnik reguluje trawienie.

Pomarańcze

Zawierają witaminę C i B6, a także flawonoidy. Są doskonałym źródłem antyoksydantów. Wystarczą 2 szklanki soku pomarańczowego dziennie, by zwalczyć uczucie drażliwości i depresji.

Banany

Występujące w nich węglowodany zmniejszają przygnębienie i dodają energii. Ponadto, banany zawierają tryptofan, który przekształca się w organizmie w serotoninę (hormon szczęścia).

Borówki

Są doskonałym źródłem witaminy C. Borówki orzeźwiają, pomagają przy bólu żołądka, a dodatkowo zwalczają stres i napięcie. Warto wprowadzić je do codziennego menu, zamiast chipsów czy innych bezwartościowych przekąsek.

Orzechy

Zawarty w nich selen działa zbawiennie na skórę i paznokcie, ale też przyczynia się do poprawy nastroju. Orzechy zawierają kwasy Omega 3, które zwiększają przepływ krwi do mózgu i tym samym pomagają w procesie myślenia.

Ziarna sezamu

Są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, korzystnych dla zdrowia. Jednak ze względu na wysoką kaloryczność, lepiej spożywać je tylko w formie dodatku do potraw.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: