Freeganizm - czyli etyka konsumenta

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Freeganizm to antykonsumpcyjny styl życia, sprowadzający się do ograniczenia udziału w ekonomii. Nazwa pochodzi od ang. free (wolny, darmowy) oraz veganism (weganizm). Freeganie pozyskują żywność z bardzo specyficznych miejsc - szukają jej tam, gdzie jest dostępna za darmo i zwykle już nikomu nie potrzebna.

Ideą freeganizmu jest walka z nadmiernym konsumpcjonizmem oraz promowanie oszczędnego i przede wszystkim zdrowego stylu życia. Bo marnowanie jedzenia to również problem ekologiczny - kiedy śmieci organiczne na wysypiskach łączą się z innymi odpadami, wytwarza się reakcja chemiczna, podczas której do atmosfery przedostaje się metan - bardzo szkodliwy dla warstwy ozonowej gaz.

Freeganizm to wolność

Freeganizm to świadomy (etycznie i moralnie) wybór odpowiedniej drogi - drogi, która z założenia kończy się w śmietniku. Zwolennicy tego nurtu sami przekonują, że przysklepowe kontenery kryją w sobie prawdziwe skarby. Większość produktów jest zachowana w doskonałym stanie - posiadają oryginalne opakowania, choć zwykle ze znacznie krótszą datą przydatności do spożycia. W śmieciach lądują tony warzyw i owoców z powodu swego nieregularnego kształtu czy lekkich obić.

Freeganie kojarzą się z bezdomnymi, żyjącymi na skraju ubóstwa i marginesie społecznym jednostkami. Zwykle jednak są to młodzi, wykształceni ludzi, którzy po prostu chcą żyć inaczej. A skoro żyją, przemieszczają się i żywią praktycznie za darmo, wolny czas poświęcają na wolontariat, organizowanie pro-ekologicznych, antykapitalistycznych akcji i pomoc w organizacjach charytatywnych.

Freeganizm w Polsce

Od pewnego czasu freeganie funkcjonują również w polskich miastach, nazywając się kontenerowcami - od miejsc, z których zdobywają pożywienie. Freeganizm obejmuje zarówno poszukiwanie żywności w śmietnikach, jak i proszenie o nadmiarowe i niepotrzebne towary zanim zostaną wyrzucone przez sprzedawców z targowisk, hipermarkety czy restauracje.

Członkowie tego nurtu swoim stylem życia propagują filozofię całkowitego odcinania się od zachowań konsumpcyjnych oraz udziału w tradycyjnym obiegu dóbr materialnych. Freeganie nie kupują i nie sprzedają - żywią się tym co znajdą, a to czego mają za dużo oddają współtowarzyszom. Oczywiście istnieją pewne granice - mając wybór, nie jedzą produktów zepsutych, nadgryzionych i pochodzących z niepewnego źródła. Większość freegan nie gustuje też w produktach zwierzęcych.

Głównymi założeniami freeganizmu jest utrzymanie silnych więzi społecznych, wolność i współpraca. Ideologia ta sprzeciwia się marnowaniu jedzenia oraz zarabianiu pieniędzy w celach innych, niż zaspokajanie podstawowych potrzeb (jedzenie, ubranie, dach nad głową). Jednym słowem - żadnego konsumpcjonizmu, komercji i pogoni za pieniądzem.

Według danych z raportów Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), tylko w naszym kraju marnuje się 9 milionów ton jedzenia rocznie - pod tym względem zajmujemy piąte miejsce w Europie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady