ABC korzystania z okien plastikowych

styldom  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Odpowiednio wczesne zerwanie foli montażowej

Zainstalowanie okien plastikowych nie zajmuje wiele czasu, szczególnie jeśli zajmuje się tym wykwalifikowana ekipa montażowa. Po zakończeniu prac, profile pokryte są specjalną folią zabezpieczającą. Jej obecność jest bardzo potrzebna, bo zapobiega uszkodzeniom i zarysowaniom powierzchni, ale należy pamiętać o tym, by w odpowiednim czasie (najlepiej do miesiąca) usnąć folię.

To bardzo ważne, ponieważ jeśli folia utrzymuje się na profilach przed dłuższy okres, zdecydowanie mocniej przywiera do powierzchni. Dodatkowym elementem przyspieszającym tę właściwość, jest działanie promieni słonecznych.

Zbyt późne oderwanie folii ochronnej może skutkować odbarwieniem faktury profili okiennych (pod wpływem nasłonecznienia) lub koniecznością zeskrobania jej ostrym narzędziem (np. nożem). To z kolei najczęściej prowadzi do zadrapań i uszkodzeń powłoki okien plastikowych.

Zasady konserwacji okien PCV

Odpowiednia konserwacja przedłuża żywotność okien plastikowych i przyczynia się do utrzymania ich nieskazitelnego wyglądu. Oczywiście, ważne są zabiegi pielęgnacyjne, zapewniające czystość, ale jeśli zależy nam na długoletnim użytkowaniu, powinniśmy zadbać o dodatkową ochronę szyb, ram i innych mechanizmów okiennych.

Przynajmniej raz w roku warto skrupulatnie przyjrzeć się instalacji i pokryć smarem ruchome elementy, używane przy każdorazowym otwieraniu u zamykaniu okien. Usprawni to ich działanie i zapobiegnie szybkiemu zużyciu. Dobór preparatów nie jest jednoznacznie określony, więc można skorzystać z wielu opcji. Warto jedynie zwrócić uwagę na ich skład. Najbardziej zalecane są substancje z domieszką wazeliny technicznej (lub sylikonu). Specjalnej uwagi wymagają również uszczelki. Należy kontrolować ich stan zwłaszcza po okresach zimowych, kiedy występują duże spadki temperatury i przymrozki.

Nadawanie świeżości oknom plastikowym

Okna PCV posiadają cenną zaletę w postaci możliwości doboru kolorystyki profili. Największą popularnością cieszą się jednak tradycyjne białe modele. Ich wadą jest to, że z czasem mogą pożółknąć. Dobre rozwiązanie stanowi zastosowanie bieli tytanowej na powierzchni profilowej.

Plastik jest materiałem, który łatwo czyścić, jednak nie należy nadmiernie korzystać z tej właściwości, ponieważ plamy, które utrzymują się zbyt długo, zdecydowanie trudniej usunąć. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu lub zwyczajnie brak nam ochoty na skrupulatne mycie okien, warto przetrzeć je choćby z grubsza wilgotną ścierką. Dzięki takiej natychmiastowej reakcji na zabrudzenia (szczególnie tłustymi, gęstymi substancjami), zapobiegamy ich przyschnięciu do powierzchni zewnętrznej okien.

Komfort wieloletniego korzystania z nowoczesnych okien plastikowych zapewnia ich właściwe użytkowanie. Warto zadbać o wystarczające wczesne oderwanie folii montażowej, a także o regularną konserwację i odświeżanie instalacji, aby jak najdłużej cieszyć się ich nieskazitelną estetyką i funkcjonalnością.

https://youtu.be/IvQjf65wYrU

Polecane strony

Styl-Dom
Wszystko o oknach PCV w jednym miejscu

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady