Bożonarodzeniowa wizytówka, czyli pomysły na dekorację świątecznego ogrodu
Boże Narodzenie to czas, w którym szczególnie dbamy o wygląd naszego otoczenia. Miasta zaczynają „błyszczeć” od świątecznych iluminacji, w galeriach pojawiają się choinki, a nasze domy zdobią światełka oraz girlandy. To znak, że gwiazdka zbliża się wielkimi krokami. Jak sprawić, aby nasz dom stał się idealną, świąteczną wizytówką? Udekoruj swój ogród i zaskocz przybyłych gości!
Ozdabianie domu i ogrodu na Boże Narodzenie to idealny sposób na to, by oczarować wszystkich już w przysłowiowym „progu”. Coraz częściej czerpiemy inspiracje z amerykańskich, świątecznych filmów, a w naszych ogrodach pojawiają się świetlne iluminacje i ozdoby. Przyprószone białym śniegiem zimozielonedrzewa i krzewy stanowią idealne tło dla kolorowych dekoracji, które będą przebijać się spod lekkiego puchu. Jeżeli natomiast zimowa aura nie zdąży zagościć u nas przed Świętami, możemy nasz ogród przystroić za pomocą światełek, które nadadzą mu bajecznego charakteru tuż po zmroku! Oto kilka pomysłów na świąteczny ogród:
1. Wszechobecny blask
Najprostszym sposobem na udekorowanie świątecznego ogrodu są różnego rodzaju lampki. Możemy ozdobić za ich pomocą, nie tylko choinkę w domu, ale także drzewka i krzewy na zewnątrz. Najbardziej efektownie wyglądają dekoracje
z lampek rozrzuconych, jakby przypadkowo, na niskich drzewkach. Świecące wieczorem światełka, rozwieszone na obsypanych śniegiem drzewach, będą tworzyć tajemniczą
i bajeczną scenerię, a dodatkowo rozświetlą drogę do domu.
- Wybierając produkty oświetleniowe pamiętajmy o tym, by byłe one przeznaczone do użytku zewnętrznego i posiadały klasę ochrony minimum IP44. Lampki to także świetny sposób na ozdobienie elewacji naszego domu. Możemy je zamontować przy parapetach, na barierce balkonu oraz przy futrynie drzwi. Jeżeli posiadamy w ogrodzie wybrukowanej ścieżki, warto zaopatrzyć się w specjalne lampy słoneczne, które będą zapalać się, gdy zacznie robić się ciemno i oświetlą nam dodatkowo drogę do domu - podpowiada Aleksandra Skwira, projektant w firmie Jadar.
2. Girlandy i dekoracje
Często ubierając choinkę w domu zapominamy, że te same ozdoby, których używamy do wewnątrz, mogą również znaleźć swoje miejsce w ogrodzie. Aby wyglądał on świątecznie, wesoło i kolorowo warto na drzewkach czy iglakach zawiesić ozdoby choinkowe takie jak bombki, girlandy, łańcuchy, kokardy czy inne dekoracje. Najważniejsze jest to, by świątecznymi dekoracjami nie zaburzyć harmonii panującej w przyrodzie. Delikatne i proste ozdoby wniosą do naszego ogrodu niesamowitą aurę, a nas wprowadzą w świąteczny nastrój.
3. Wieniec na drzwiach
Wieszając wieniec adwentowy na drzwiach nie tylko ozdabiamy nasz dom, ale także dbamy o symbolikę związaną z Bożym Narodzeniem. Światło świec w wieńcu oznacza nadzieję. Zieleń stanowi symbol trwającego życia. Natomiast kształt kręgu symbolizuje wieczność. Wykonujemy go przeważnie z gałązek szlachetnych drzew iglastych, takich jak świerk srebrzysty, jodła, sosna czy daglezja. Możemy go ozdobić dodatkowo lampkami, kokardami, szyszkami, a nawet korą cynamonu lub plasterkami suszonej pomarańczy. Tak ozdobiony wieniec, będzie nie tylko piękną ozdobą, ale będzie także zachwycał świątecznym aromatem.
4. Mała architektura w ogrodzie na Święta
Dobrym pomysłem na stworzenie świątecznego klimatu są dekoracje nie tylko drzew czy krzewów, ale także takich elementów małej architektury jak altanka, stolik, pergola, a nawet mały karmnik dla ptaków. Każde z nich możemy dodatkowo ozdobić w światełka. Wybierając jeden kolor lampek na pewno nie zaburzą one naturalnej harmonii w ogrodzie, ale sprawią, że nabierze on barw i bajecznego klimatu.
5. Ozdoby na parapecie.
Parapet to miejsce, które jest przez nas wykorzystywane, ale często jedynie od strony wewnętrznej. Zapominamy, że może on także zostać świetnie zagospodarowany w okresie świąt również na zewnątrz. To świetny pomysł zwłaszcza, gdy okna na parterze są dostępne dla wzroku i usytuowane blisko ziemi. Na parapecie pięknie wyglądać będzie czerwony lampion, kilka gałązek drzew iglastych oraz porozrzucane szyszki czy nawet przypięta skarpeta czekająca na św. Mikołaja.
6. Szopka bożonarodzeniowa
Dobrze wiemy, że nie ma świąt Bożego Narodzenia bez szopki. Zaaranżowanie jej w naszym ogrodzie to dobry pomysł na niebanalny wygląd wokół domu. Dzięki temu wprowadzimy do niego element prawdziwych Świąt. Jeżeli w naszym domu są dzieci - szopka będzie idealnym sposobem na opowiedzenie im historii i znaczenia Bożego Narodzenia.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam