Budowa domu z płaskim dachem – to musisz wiedzieć!

Gastrosfera  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Płaskie dachy nie muszą kojarzyć się już wyłącznie z nudnymi, szarymi blokowiskami z wielkiej płyty. Teraz są one wyrazem najwyższej estetyki architektonicznej i odzwierciedleniem niezwykłej wrażliwości inwestora na to, co proste i nieskomplikowane. Dach bowiem, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu całościowej bryły budynku, a odpowiednio zaprojektowany potrafi także znacząco zwiększyć jego funkcjonalność.

Dach płaski nie taki płaski

Choć nazwa tego typu rozwiązania architektonicznego przyjęła się i funkcjonuje na co dzień, nie do końca odzwierciedla ona stan faktyczny. Otóż połać dachowa płaska nie posiada wcale zerowego spadku, jak mogłoby się wydawać. Dach montowany jest zwykle pod kątem nie mniejszym niż 3°, ale nie większym niż 12°. Takie ułożenie stropodachu zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej i zapobiega powstawaniu tzw. „basenów”, czyli gromadzeniu się deszczówki na jego powierzchni.

Odprowadzanie wody z płaskiego dachu

Budynek z dachem o płaskiej konstrukcji wymaga specjalistycznego, dopasowanego do niego systemu odprowadzania wody. Dachy płaskie bowiem, w przeciwieństwie do spadzistych, nie posiadają wystającego okapu, na którym z reguły montuje się orynnowanie. - W przypadku dachów pozbawionych spadku, w celu odprowadzenia wody opadowej, wykorzystuje się specjalne systemy wewnętrzne. Ich głównym elementem są wpusty dachowe, które efektywnie zbierają wodę z pokrycia wierzchniego oraz izolacji przeciwwodnej. Za pomocą specjalnych adapterów można w niezwykle prosty sposób połączyć je z kwadratowymi rurami spustowymi, co zapewni efektywne odprowadzenie wody nie tylko z dachów płaskich, ale także np. z zaaranżowanych na ich powierzchni tarasów czy ogrodów. Rozwiązanie to zapewnia całkowitą szczelność dzięki zastosowanej w adapterze uszczelce trapera - mówi Tomasz Madej, ekspert firmy Galeco, producenta systemów rynnowych.

Ekonomicznie i bezpiecznie

 

Domy, na których inwestorzy zdecydowali się zamontować płaski dach, to budynki bezpieczne i ekonomiczne. Dlaczego? Powodów jest kilka! Dachy bez spadku są niemalże całkowicie odporne na działanie wiatru. Dlatego też na terenach, na których często dochodzi do występowania anomalii pogodowych, tego typu pokrycie dachowe zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo i spokój, nawet podczas wichur. W kwestii ekonomiczności, warto zaznaczyć, że dach płaski pozwala zredukować straty ciepła, do czego przyczynia się zdecydowanie mniejsza powierzchnia zewnętrzna, niż w przypadku pokrycia spadzistego. Nie bez znaczenie pozostaje również sam koszt zakupu i montażu dachu płaskiego. Ze względu na mniejsze zużycie materiału może być on tańszy nawet o 20%! Cena ta oczywiście ulega zmianom, gdy zdecydujemy się zagospodarować płaską powierzchnię dachową np. na ogród.

Ogród, taras a może basen?

Nowoczesne projekty domów zakładają wykorzystanie płaskiej powierzchni dachowej na stworzenie strefy sprzyjającej odpoczynkowi. Zielone dachy to idealne rozwiązanie na terenach, gdzie działki są gęsto położone, a zieleni wokół jest niewiele. Powierzchnia może być bowiem obsadzona zarówno roślinami niewymagającymi dużych ilości wody, jak i wysokimi drzewami. Takie rozwiązanie nie dość, że wygląda niezwykle estetycznie i oryginalnie to stanowi także dodatkową ochronę przed hałasem, zmniejszając przenikanie dźwięków do wnętrza nawet o 50 dB. Stropodach to miejsce, które zagospodarować można także na basen! Budynek wygląda wtedy niezwykle luksusowo, a stworzenie takiego zbiornika z wodą nie jest znacząco droższe niż tarasu czy ogrodu.

 

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Ola | 2019-12-11 12:04
Nasz domek już się buduje :) Największy problem był ze znalezieniem odpowiedniej, sprawdzonej ekipy - na szczęście odkryliśmy stronę building-companion i tam znaleźliśmy ekipę.

Najnowsze porady