Co na komary? Najlepsze sprawdzone sposoby

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Sezon na komary w pełni, dlatego powinieneś wiedzieć co odstrasz te krwiopijcze owady. Dzięki poniższym sposobom unikniesz pogryzień i uciążliwych bąbli.

Zabity komar

Cebula - jej intensywny zapach skutecznie odstrasza komary. Pokrojoną w plastry cebulę wystaw na parapet na całą noc.

Ocet - swoim charakterystycznym zapachem potrafi skutecznie odgonić komary. Połóż gąbkę nasączoną octem przy łóżku lub na parapecie przy otwartym oknie.

Witamina B - zmienia skład chemiczny potu, który dla komarów staje się bardziej uciążliwy. Niestety, taka kuracja wymaga pewnych przygotowań - dopiero po dwóch miesiącach zażywania tej witaminy Twój zapach stanie się dla komarów nie do zniesienia. Witaminę B znajdziesz np.: w pełnoziarnistych produktach spożywczych oraz bananach.

Terpentyna - ta bezbarwna ciecz jest skutecznym środkiem usypiającym i doskonale sprawdza się w walce z komarami. Zamknij okna w pomieszczeniu, nalej na spodeczek trochę terpentyny i wyjdź, zamykając drzwi. W ciągu 15-20 minut opary z terpentyny uśpią latające w pokoju komary. Zmieć je i spal, a mieszkanie porządnie wywietrz.

Szare mydło - dobrze zabezpiecza przed ugryzieniami. Skóra umyta szarym mydłem nie wytwarza zapachu, który przyciąga komary.

Olejek zapachowy: cytrynowy, cynamonowy, migdałowy, miętowy, waniliowy, eukaliptusowy, sosnowy, kokosowy - spodeczek z wybranym olejkiem ustaw na parapecie. Takimi olejkami możesz smarować się za uszami oraz w pachwinach czyli miejscach, gdzie człowiek poci się najbardziej.  

Rośliny

Komary nie tolerują zapachu:

  • kocimiętki - roślina ta odstrasza komary lepiej niż tradycyjne środki dostępne w aptekach. Możesz zasadzić ją w ogrodzie lub w doniczce i hodować na parapecie;
  • plektrantusa koleusowatego (komarzycy) - jej liście wytwarzają olejki eteryczne, nieprzyjemne dla komarów;
  • pelargonii - ma ona podobne właściwości odstraszające, co kocimiętka;
  • bodziszka cuchnącego - po przetarciu liści, wytwarza intensywne olejki eteryczne;
  • mirty - roślina ta posiada charakterystyczny zapach, którego nie lubią komary;
  • bazylii - jej silna woń tworzy prawdziwą barierę ochronną przed komarami;
  • liści pomidorów - mają podobne właściwości do bazylii;
  • liści mięty - orzeźwiający aromat skutecznie przegoni komary. Doniczkę z miętą możesz postawić obok bazylii lub liści pomidorów.

Moskitiera - w najprostszej formie jest to siatka z włókna szklanego pokrytego PVC, która niestety z czasem zaczyna się odklejać. Dlatego wygodniejszym rozwiązaniem są moskitiery ramkowe i rolowane - do okien i drzwi. Z tetry lub gazy aptecznej możesz wykonać siatkę ochronną nad łóżko.

Ludzki pot mocno przyciąga komary, dlatego jeśli chcesz uniknąć pogryzień, dbaj o higienę osobistą. Unikaj też perfum oraz kosmetyków o kwiatowych i owocowych zapachach. I ubieraj się na jasno - ciemne kolory są prawdziwą atrakcją dla tych krwiopijczych insektów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~ejan8 | 2013-05-31 16:00
fajne rady dzięki

Najnowsze porady