Dobór rusztowania do remontu elewacji lub docieplania

Kampanie  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Nie wiesz jakie rusztowanie wybrać do docieplenia domu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jaki rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy.

Rusztowania warszawskie

Istotną decyzją podczas remontu elewacji jest wybór rusztowania. Należy dobrze zastanowić się nad tą kwestią, gdyż ponosimy wówczas niemałe koszty, a konstrukcja ma być wygodna w użytkowaniu oraz ma zapewniać bezpieczeństwo.

Najpopularniejszym typem rusztowań są rusztowania warszawskie. Mają one prostą, lekką budowę, dzięki czemu są częstym wyborem przy remoncie domu.

 

Budowa rusztowania

Rusztowanie warszawskie charakteryzuje się tym, że zbudowane jest z jednakowych modułów, które mają formę ramy. Każdy moduł zbudowany jest z dwóch rur nośnych umieszczonych pionowo. Ich długość to zazwyczaj ok. 70 - 80 cm. Połączone są ze sobą dwoma rurami (każda ma długość ok. 150 cm). Wzmocnione dodatkowo dwiema krótszymi rurkami o mniejszej średnicy. Każde ustawienie modułu podwyższa rusztowanie o mniej więcej 70 cm. Często, tego typu rusztowania stosowane są przy pracach murarskich, montażowych, instalacyjnych, spawalniczych i szklarskich itp.

 

Zalety

Do zalet rusztowania należy zaliczyć łatwość jego ustawiania. Dzięki wadze od 8 do 10 kg może być rozłożone nawet przez jedną osobę. Dodatkowym ułatwieniem jest brak śrub, dzięki czemu montaż będzie dużo szybszy, bez konieczności używania narzędzi. Wszystkie moduły mocowane są bowiem tak zwanymi złączami czopowymi. Sprawia to, że nie jesteśmy narażeni na błędy montażowe. Wszystkie elementy są takie same, co dodatkowo ułatwia budowę rusztowania.  Konstrukcja charakteryzuje się niską ceną oraz łatwością transportu. Pojedyncze elementy można bez problemu przewieźć nawet samochodem osobowym. Poprzez zastosowanie segmentów, rusztowanie warszawskie sprawdzi się świetnie nawet przy remoncie ścian wewnątrz domu.

 

Bezpieczeństwo

Aby bezpiecznie korzystać z rusztowania warszawskiego, należy pamiętać o ustawieniu całości na podstawce z możliwością regulacji. Częstym błędem, zagrażającym bezpieczeństwu, jest stosowanie cegieł, czy desek jako prowizorycznej podstawy. Ważne, aby podłoże pod rusztowaniem było odpowiednio utwardzone. Powinno się także zadbać o umieszczenie na szczycie, zabezpieczających poręczy. Rusztowanie takie nie powinno być użytkowane bez odpowiednich podestów, które można zakupić także z włazami ułatwiającymi poruszanie się w górę konstrukcji. Jeśli chcemy zbudować rusztowanie o wysokości do 8 m, musimy zakotwić całość w ziemi za pomocą czterech odciągów. Według przepisów bezpieczeństwa nie ma konieczności kotwienia, kiedy wysokość całości nie przekracza 5 m. W przypadku wyższych, przekraczających 10 m konstrukcji należy zastosować kotwy mocowane do ścian budynku.

 

Uwagi

Kiedy poszczególne elementy zestawu pochodzą od różnych producentów, istnieje prawdopodobieństwo, że mogą nie pasować do siebie idealnie, co może być niewielkim problemem. Zdarza się to jednak dosyć rzadko, gdyż wymiary rusztowań warszawskich są znormalizowane. Produkowane segmenty mogą mieć także zróżnicowaną wagę. Wówczas przy montażu należy pamiętać o tym, aby cięższe moduły ustawiać na dole. Dzięki temu nie będziemy musieli wciągać ciężkich ram na wyższe segmenty.

Rusztowanie warszawskie jest idealnym wyborem dla osób chcących zastosować konstrukcję o prostej, lekkiej budowie, charakteryzującą się łatwością montażu i bezpieczeństwem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zasad BHP, zarówno przy montażu rusztowania, jak i przy późniejszym użytkowaniu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych problemów i wypadków, na które jesteśmy narażeni podczas tego typu prac.

Polecane strony

Rusztowania
Rusztowania warszawskie i inne - wynajem

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Romek | 2017-03-08 10:43
Sam korzystałem z takich rusztowań. Największa zaleta to łatwość montażu poszczególnych elementów. Polecam i zgadzam się z artykułem :)

Najnowsze porady