Grill ogrodowy - jaki wybrać?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Pogoda za oknem sprzyja wypoczynkowi, ale też przyrządzaniu i spożywaniu posiłków na świeżym powietrzu. Najpopularniejszym sposobem na połączenie relaksu z dobrym jedzonkiem jest grillowanie. Zanim jednak aromat pieczonej kiełbasy rozniesie się po całym ogrodzie, trzeba wybrać odpowiedni sprzęt.

Rodzaje grillów

Grill węglowy

W grillach węglowych źródłem energii jest węgiel drzewny (naturalne bryły lub brykiety). W czasie spalania węgla pojawia się żar, który umożliwia obróbkę termiczną żywności. Dym wytworzony poprzez tłuszcz ściekający na węgiel nadaje potrawom smak i zapach wędzonki. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się grille jednorazowe, składane, stacjonarne, żeliwne i kamienne. Największą zaletą grilla węglowego jest niezależność od sieciowych źródeł energii - wystarczy worek węgla i podpałka, aby rozpocząć grillowanie.

Grill gazowy

Zasilany jest najczęściej propanem lub gazem ziemnym. Z wyglądu przypominają grille tradycyjne, ale wyposażone są w półkę, na której mieści się butla gazowa. W najnowszych modelach nie dochodzi do spalania tłuszczów wytapianych z przygotowywanego jedzenia i tym samym do emisji szkodliwych substancji oraz powstawania nieprzyjemnego zapachu. Zaletami grilla gazowego są: natychmiastowa gotowość do pracy, prostota obsługi oraz łatwość czyszczenia. Niektóre modele wyposażone są w żeliwne osłony palników, które równomiernie rozprowadzają ciepło po ruszcie. Zastosować można również kamienie lawy wulkanicznej, działającej jak rozżarzone kawałki węgla drzewnego.

Grill opalany drewnem

Jest to duże urządzenie, zazwyczaj murowane. Ze względu na spore gabaryty, grill opalany drewnem jest mało mobilny. Ciężko się z nim poruszać, ale ma też swoje zalety - może być połączony z wędzarnią, która doskonale sprawdza się podczas przyrządzania barbeque i wędzenia ryb.

Grill elektryczny

Działa dzięki zasilaniu z sieci - zazwyczaj wyposażony jest w pokrywę oraz pozbawiony nóżek. W użytkowaniu podobny jest do grilla gazowego. Dwustrefowe modele grillują z dwóch stron jednocześnie, a jednostrefowe (tak, jak w tradycyjnych grillach) tylko z jednej strony. Istnieją małe, prostokątne grille o niewielkiej mocy, a także profesjonalne kombajny z kilkoma rusztami. Wadą tego sprzętu jest konieczność podpięcia do sieci elektrycznej, co znacznie utrudnia korzystanie z niego w plenerze - najczęściej stosowany jest w mieszkaniach i przydomowych ogródkach, a także na balkonach i wybranych campingach.

Parametry decydujące o wyborze grilla

Powierzchnia rusztu

Najważniejszym parametrem każdego grilla jest powierzchnia rusztu. Zależy głównie od własnych potrzeb - im większa rodzina i sieć znajomych, tym większego grilla należy wybrać.

Budowa grilla

Najprostszym sprzętem jest grill typu hibachi, którego cechuje prostota i duża mobilność. Dokonując wyboru, należy zwrócić szczególną uwagę na regulację wysokości rusztu - najlepiej gdy są dwa mniejsze ruszty, położone w różnej odległości od rozżarzonych węgli: na jednym opieka się mięso, a na drugim warzywa.

Grill kulisty z przykrywką jest tak samo mobilny jak hibachi, ale daje znacznie więcej możliwości. Na dużych grillach można upiec całego kurczaka. Bardzo łatwo zaaranżować strefy o różnych temperaturach - im dalej na ruszcie od środka, tym niższa temperatura.

Grill kominowy składa się z kilku elementów. Jego podstawę stanowi długi komin, który jednocześnie odpowiada za wytworzenie ciągu. Budowa grilla pozwala na łatwe czyszczenie misy, szybkie rozpalanie ognia i kontrolowanie temperatury poprzez regulację dostępu powietrza.

Specjalistyczne grillowędzarnie przypominają wyglądem kuchnie polowe. Są skonstruowane na bazie przyczepek lub nawet przyczep, które można holować samochodem.

Grill palenisko to stalowa misa ustawiona na niskich nóżkach. Pozwala bezpiecznie rozpalić ognisko w ogrodzie albo służy jako grill - wystarczy na misę położyć ruszt.

Wybierając grilla do ogrodu, należy sprawdzić jego nóżki i kółeczka - powinny być wykonane z porządnych materiałów, dobrze dopasowane i przykręcone. Palenisko musi być stabilne, bez względu na podłoże.

Moc grilla

Ten parametr ma istotne znaczenie w przypadku sprzętu elektrycznego - wartość określana jest w watach i kilowatach. Najsłabsze grille mają niewiele ponad 1000 W mocy, a profesjonalne nawet 5 kW.

Dodatkowe wyposażenie

Są elementy, które mogą zmienić grilla w urządzenie bardziej funkcjonalne. Należą do nich m.in.:

  • rożen obrotowy - można go zamontować na grillu kulistym, aby np.: upiec kurczaka, indyka czy jagnięcy udziec. Niektóre modele wyposażone są nawet w elektryczne silniki;
  • patelnie i tacki (najlepiej żeliwne i emaliowane) - dzięki nim można z łatwością upiec rybę, a nawet przygotować jajka sadzone. Takie rozwiązanie pomaga również w pieczeniu rozdrobnionych warzyw oraz grzybów;
  • kamienie do pizzy - czyli specjalne blaty umieszczone na ruszcie. Można na nich upiec także chleb;
  • dostawiane ruszty i stojaki - powiększą powierzchnię grilla i zorganizują przestrzeń w pionie - na niższych piętrach umieszcza się produkty świeżo położne na ruszt, a na wyższych te, które muszą tylko "dojść". Dzięki temu można rozdzielić mięso i warzywa. Dostępne są również specjalne ruszty do szaszłyków oraz pionowe stojaki do kurczaka;
  • przenośny termometr cateringowy - jest lepszy od termometru wbudowanego w grilla, gdyż można nim sprawdzić temperaturę wewnątrz pieczeni. Według norm UE temperatura gotowego mięsa w środku (z wyjątkiem steków minimalnie opiekanych z zewnątrz) powinna wynosić minimum 75 stopni C;
  • ruszt węglowy - przedłuża żywotność grilla. Ścianki misy nie mają bezpośredniego kontaktu z żarem, przez co nie są wystawiane na działanie bardzo wysokich temperatur;
  • systemy regulacji dostępu powietrza - w jednym grillu mogą znajdować się nawet dwa: jeden na spodzie, a drugi w pokrywie urządzenia. Wraz z ograniczeniem dostępu powietrza, zmniejsza się ogień. Takie rozwiązanie pozwala w łatwy sposób kontrolować temperaturę, czyniąc grillowanie bardziej komfortowym.

Najtańszy grill można kupić już za kilkanaście złotych, ale ich żywotność zwykle kończy się po pierwszym sezonie użytkowania. Owszem, sporadycznie używany może być doraźnym rozwiązaniem. Jednak grillując częściej niż dwa razy w roku, warto przemyśleć zakup droższego sprzętu, wykonanego ze zdecydowanie lepszych materiałów. Do najbardziej polecanych marek zalicza się: Weber, Broil King, Cadac, Elektrolux, Sagaform, Big Green Egg, Barbecook, BergHoff oraz Campingaz.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~JP | 2012-07-05 22:34
Wśród najbardziej polecanych marek brakuje mi grillów firmy teknomet. Ich produkty wyglądają naprawdę solidnie.

Najnowsze porady