Jak dbać o nawierzchnie w ogrodzie w czasie mrozów i opadów śniegu?

SferaPRT  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Kostka brukowa i nawierzchnie betonowe w ogrodzie, szczególnie zimą, narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, szkodliwą sól oraz uszkodzenia mechaniczne. Warto zatem dowiedzieć się jak temu zaradzić i co zrobić by kostka brukowa na wiosnę wyglądała jak nowa i służyła nam przez długie lata.

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

To, czy nawierzchnia wokół naszego domu przetrwa okres zimowy, w dużej mierze zależy od jej impregnacji. Jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią, nic straconego – możemy zabezpieczyć kostkę brukową w czasie zimy. Ważne jest to, by na zewnątrz nie było śniegu, było sucho, a temperatura wynosiła powyżej zera. – Impregnację kostki brukowej należy oczywiście poprzedzić dokładnym oczyszczeniem jej z zabrudzeń, błota czy różnorodnych plam. Następnie możemy przystąpić do jej impregnacji wybierając odpowiedni preparat hydrofobowy, który nie tylko wzmocni kolor i strukturę, ale podniesie także jej odporność na ścieranie i brud. Jego odpowiednie właściwości sprawią, że na kostce tworzy się specjalna warstwa ochronna, która zabezpieczy ją przed wchłanianiem wody w strukturę betonu – podpowiada Małgorzata Gral, projektant nawierzchni w firmie Jadar. Tak przygotowana nawierzchnia przetrwa nie tylko przymrozki, ale także uchroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

NAJWIĘKSZY WRÓG KOSTKI BRUKOWEJ

Zima to czas przymrozków, opadów ciężkiego, mokrego śniegu, a także częstych zmian temperatur. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do powstawiania oblodzeń na podjazdach i ścieżkach, które najczęściej posypujemy solą. To jednak nie najlepszy pomysł. Sól, która zbyt długo zalega na kostce, może uszkodzić jej powierzchnie, odbarwić ją, a także osłabić działanie zastosowanego impregnatu. Dodatkowo może ona przenikać do gleby i wpływać niekorzystnie na rośliny w naszym ogrodzie. Może to być niezauważalne zimą, ale na  pewno skutki używania soli ujrzymy wiosną – dodaje Małgorzata Gral. Alternatywą jest posypanie śliskich miejsc chlorkiem magnezu, który nie tylko nie uszkodzi betonowych nawierzchni, ale także jest bardziej ekonomiczny. Najtańszą i najbezpieczniejszą metodą jest jednak zwykły piasek. Zabezpiecza przed poślizgnięciem, a także nie uszkadza kostki brukowej. Dodatkowo piasek ma jeszcze jedną zaletę. Jego pozostałości idealnie wnikają w szczeliny kostki brukowej, które zimą mogą być wypłukiwane przez topniejący śnieg

WALKA ZE ŚNIEGIEM

Największą zmorą zimowej aury jest nadmiar śniegu. Aby się go pozbyć, w ruch najczęściej idą różnego rodzaju łopaty i inne przyrządy. Nie zapominajmy jednak o tym, że pod grubą warstwą śniegu znajduje się nawierzchnia, którą w wyniku zbyt energicznych ruchów, możemy uszkodzić. Unikniemy tego używając narzędzi ogrodniczych jedynie z plastikowym zakończeniem, które z łatwością usuną śnieg nie uszkadzając przy tym kostki brukowej. Dodatkowo, dużą zaletą jest to, że są o wiele lżejsze i tańsze.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: