Jak dobierać kolory ścian w pomieszczeniach?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Malując ściany w mieszkaniu należy wziąć pod uwagę wielkość każdego pomieszczenia, jego styl i wyposażenie. Jeśli masz problem z zestawianiem kolorów skorzystaj z poniższych wskazówek.

Malowanie pokoju

Malując ściany w mieszkaniu należy wziąć pod uwagę wielkość każdego pomieszczenia, jego styl i wyposażenie. Jeśli masz problem z zestawianiem kolorów skorzystaj z poniższych wskazówek.

Znaczenie barw i łączenie kolorów

Biel jest uniwersalna i uwydatnia pozostałe kolory w mieszkaniu. Białe ściany sprawiają wrażenie porządku i przestronności. Biele działają uspokajająco i łagodząco, zmieniają się pod wpływem gry światła.

Czerń współgra z innymi barwami. Symbolizuje ciemność i smutek ale też wyrafinowanie i pewną tajemnicę. Użyta w niewielkich ilościach potrafi uwydatnić wszystkie inne kolory i stworzyć dla nich odpowiedni kontrast.

Żółcienie działają pobudzająco i relaksująco. Optycznie powiększają przestrzeń i bardzo dobrze komponują się z innymi kolorami. Ciemna żółcień pasuje do współczesnego stylu i lubi łączyć się z błękitami, zieleniami, czerwienią, jasnymi brązami i czernią.

Niebieski i jego odcienie działają uspokajająco ale też mogą wywoływać uczucia chłodu i niepokoju, zwłaszcza jeśli rozjaśnimy je bielą. Do intensywnych błękitów i turkusów pasują odcienie złota, oranżu i czerwieni. Chłodny błękit dobrze współgra z bielą, jasną żółcienią albo złotem natomiast ciepły błękit to idealne towarzystwo dla bieli, żółcieni, fioletów i czerwieni.

Zieleń relaksuje i koi zmysły. Jest to idealny kolor szczególnie do łazienek i przedpokojów. Podobnie jak w innych barwach tak i tu odcienie ciepłe i zimne. Jasna zieleń lubi połączenia z bielą, żółcienią, szarością i różem. Mocna, soczysta zieleń współgra z żółcieniami, różem, ciemnymi błękitami; odcienie oliwkowe dobrze komponują się z chłodną żółcienią, różem i jasną czerwienią natomiast turkus z bielą, ciemnym błękitem, oranżem i kasztanem.

Oranż należy do ciepłych, żywych kolorów dlatego też należy łączyć ją z chłodniejszymi barwami: błękitami i zieleniami.

Czerwień wzbudza pozytywne emocje ale niestety optycznie "zabiera" przestrzeń. Idealnie nadaje się w korytarzach i przedpokojach; w niewielkich ilościach sprawdzi się także w salonie lub sypialni, dodając wnętrzu wyrazistości. Chłodna czerwień lubi połączenia z wiśnią, oranżem i fioletem a ciemna z oliwką. Jasna czerwień i róże idealnie współgrają z zielenią, brązem, szarością, terakotą i kremowymi odcieniami.

Beże, brązy i szarości należą do kolorów ziemi. Ich zastosowanie, w zależności od odcieni, potrafią zmniejszyć lub powiększyć mieszkanie. Brąz jest doskonałym tłem dla bieli, turkusów, błękitów i czerwieni. Szarości współgrają z błękitami, zieleniami, różami i czerwieniami; ponadto stanowią idealne tło dla roślin.

Dodatkowe wskazówki

Barwy ciepłe - żółcienie, oranże i czerwienie należą do radosnych kolorów i poprawiają nastrój. Należy jednak uważać z dobieraniem odcieni oranżu i czerwieni - zbyt ostre i intensywne mogą wywoływać negatywne emocje.

Barwy zimne - błękity i zielenie uspokajają.

W małych mieszkaniach sprawdzają się jasne kolory - biele, beże, żółcienie, które optycznie powiększają przestrzeń. Sufit powinien być pomalowany na biało.

Jeśli chcesz optycznie poszerzyć mieszkanie pomaluj ściany jasną farbą a sufit ciemniejszą.

Dobry efekt uzyskasz, jeśli trzy ściany pomalujesz jasnym kolorem a czwartą ciemniejszym. Na jej tle możesz wtedy ustawić jasny mebel. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1