Jak podlewać trawnik

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Utrzymanie zielonego i gęstego trawnika wymaga odpowiedniego podlewania. Przeczytaj kiedy i w jaki sposób podlewać trawnik, aby uzyskac najlepsze efekty.

Podlewanie trawnika

Czym podlewać

To, czym podlewać zależy od wielkości trawnika, jego kształtu oraz Twoich możliwości finansowych. W przypadku małego trawnika o nieregularnym kształcie zapewne nie będzie potrzeby stosowania innych rozwiązań niż zwykły pistolet z rozpraszaczem strumienia podłączony do węża.

W przypadku większych trawników podlewanie z węża może być czasochłonne i uciążliwe - warto pomyśleć wtedy o zakupie odpowiedniego zraszacza. W skepach ogrodniczych znajdziesz bardzo szeroki wybór różnego rodzaju zraszaczy, warto jedynie wspomnieć o najbardziej istotnych kwestiach związanych z ich wyborem:

  1. Kszałt działki - dobierz zraszacz odpowiedni do kształtu Twojej działki. Są zraszacze, które nawadniają prostokątne obszary, inne zraszają obszar o kształcie koła. Dodatkowo różne mogą być możliwości regulacji kształtu, czy też kąta (wycinka koła) natrysku - niektóre urządzenia mogą nie mieć możliwości jakiejkolwiek regulacji.
  2. Wielkość działki - wiąże się także z kształtem działki, ponieważ nieregularny kształt działki może uniemożliwić wykorzystanie pełnych możliwości zraszacza lub też wręcz spowodować, że będzie on nieodpowiedni. Jeżeli jednak kształty działki na to pozwalają zaopatrz się w zraszacz, który ma duży zasięg. Oszczędzi to Twój czas i będzie wygodniejsze w obsłudze.
  3. Drzewa, krzewy i i inne elementy mogące zakłócić działnie zraszacza bardzo często nie są brane pod uwagę przy zakupie zraszacza. Jeżeli Twój trawnik jest  płaski, pozbawiony drzew oraz krzewów, to zapewne nie będzie problemów z działaniem większości zraszaczy. Kupując zraszacz przeanalizuj czy jego działanie będzie odpowiednie dla Twojego trawnika. Przykładowo wiele zraszaczy kieruje strumień wody bardzo wysoko, co nie działa zbyt dobrze w sąsiedztwie drzew - na takim terenie o wiele lepiej spisują się np. zraszacze młoteczkowe czy turbinowe, które kierują strumień wody dosyć nisko.

Najwygodniejszym i zarazem najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest montaż instalacji nawadniającej z zamontowanymi na stałe zraszaczami pokrywającymi swoim zasięgiem cały trawnik. Dodatkowo taka instalacja może zostać wyposażona w automatyczny programator, który będzie uruchamiał zraszacze o określonym czasie.

Kiedy podlewać

Trawnik powinien być regularnie podlewany od wiosny do jesieni. Codzienne podlewanie nie jest konieczne - wystarczy podlewanie 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście zależy to także od pogody: częściej należy podlewać w gorące i suche letnie dni (nawet codzienne), natomiast podlewanie tuż po opadach deszczu nie ma większego sensu.

Codzienne podlewanie może być konieczne w przypadku młodej trawy - delikatne i cieńkie kiełki trawy kiepsko znoszą brak wody. 

Najlepszą porą do podlewania jest wczesny ranek, kiedy ziemia jest jeszcze stosunkowo chłodna. W ciągu dnia oraz wieczorem ziemia może być rozgrzana od słońca, przez co woda może szybko odparowywać i podlewanie będzie mniej skuteczne.

Nie przesadzaj z częstotliwością podlewania. Wskazane jest doprowadzanie do lekkiego przesychania trawy i podlewanie dopiero wtedy. Łatwo to rozpoznać, ponieważ trawa nabiera wtedy lekko brązowo-szarawej barwy, dodatkowo traci na sprężystości - po przejściu po niej widać wyraźne ślady.

Jak podlewać

Istotne jest, aby nawodnić ziemię do głębokości ok. 15-20cm, ponieważ do takiej głębokości rozwijają się korzenie trawy. Łatwo można sprawdzić wilgotność ziemi za pomocą np. śrubokręta - bez problemu powinien wchodzić w wilgotną ziemię, a zatrzymywać się suchej glebie.

Trawnik nie powinien być podlewany mocnym strumieniem, tylko zraszany. Koniecznie zaopatrz się we właściwy sprzęt, np. pistolet z rozpraszaczem strumienia. Jest to szczególnie ważne przy młodym trawniku, ponieważ mocny strumień wypłuka młode źdźbła trawy i nasiona.

Nie przesadzaj z ilością wody podczas podlewania. Podlewaj w taki sposób, aby na trawniku nie zbierały się kałuże, a ziemia na bieżąco absorbowała wodę. W tym celu czasami lepiej zaplanować podlewanie etapami - podlewając każde miejsce krócej, ale z paroma powtórzenaimi.

Jeżeli niezależnie od częstotliwości podlewania i ilości zużywanej wody część trawy ciągle nie wygląda jak powinna, poszukaj innych źródeł problemów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady