Jak często kosić trawnik?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Koszenie trawnika zapobiega jego kwitnięciu, powoduje jego krzewienie i zagęszczanie się trawy. Dodatkowo usuwa chwasty i ogranicza robactwo. Przede wszystkim koszenie zapewnia ładny dla oka wygląd trawnika.

Kosiarka na trawniku

Jak często kosić

W ciągu roku trawa rośnie w różnym tempie i generalnie im szybciej rośnie, tym częściej powinna być koszona. Trawa rośnie najszybciej w temperaturach wahających się między 15-25°C i właściwym nawodnieniu. 

W czasie najszybszego wzrostu trawnik należy kosić co ok. 6-10 dni. Ponieważ zależy to od pogody warto po prostu rzucić okiem na trawnik i ocenić na ile trawa odbiega od wyglądu "tuż po koszeniu" i kosić w zależności od tej oceny.

Jaka wysokość koszenia

Wysokość koszenia zależy od gatunku trawy, rodzaju gleby i nasłonecznienia. Jeżeli chcesz ciąć krótko, to konieczne będzie częste podlewanie i nawożenie trawnika.

Podstawowa zasada podczas koszenia, to aby nie ścinać więcej niż 1/3 długości podczas jednego koszenia.

W praktyce w przypadku większości trawników w naszym klimacie oraz zakładając umiarkowane zaangażowanie właściciela, to najbardziej odpowiednie będzie koszenie na środkowym ustawieniu większości kosiarek. Dla bardziej ambitnych najładniejszy wygląd trawnika można uzyskać przy wysokości ok. 4cm, ale wymaga to sporej troski o właściwe nawożenie i nawodnienie.

Pierwsze i ostatnie koszenie w sezonie

Podczas pierwszego koszenia po zimie trawa nie może być przycinana zbyt krótko. Koszenie po zimie powinieneś rozpocząć w momencie, kiedy skończą się przymrozki, a długość trawy wynosi ok. 10cm. Pamiętaj o zasadzie, aby nie ścinać więcej niż 1/3 długości. Na rozpoczęcie sezonu pamiętaj także o ostrzeniu noża i przeglądzie serwisowym kosiarki.

Ostatnie koszenie należy wykonać jesienią jeszcze zanim temperatury spadną poniżej zera - przy ciepłej jesieni może to być nawet w listopadzie. Nie zostawiaj zbyt długiej trawy, ponieważ może zgnić pod śniegiem, ale nie koś też zbyt krótko, aby nie dopuścić do zbytniego przemarzania korzeni. Pamiętaj, aby dokładnie zebrać skoszoną trawę.

Wzrost trawy jesienią jest już zazwyczaj słaby i wystarczy, że będziesz kosić trawę tylko wtedy, kiedy rzeczywiście będzie tego wymagać, a przestaniesz po pierwszym przymrozkach.

O czym pamiętać

  • po zimie pierwsze koszenie wykonaj jak trawa osiągnie przynajmniej 10cm,
  • nigdy nie ścinaj więcej niż 1/3 długości trawy,
  • ostrze noża kosiarki powinno być ostre, tępy szkodzi trawie,
  • koś tylko suchy trawnik,
  • nie koś trawnika podczas upałów - wybieraj chłodniejsze pory dnia,
  • w okresie wzrostu trawnik należy kosić 1-2 razy w tygodniu - im szybciej rośnie trawa tym częściej powinieneś kosić trawnik,
  • jesienią trawa wymaga stosunkowo rzadkiego koszenia - przestań kosić jak temperatury spadną poniżej zera.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~mirek32 | 2014-05-16 08:31
ja koszę trawnik raz na tydzień, dlatego że zazwyczaj nie mam czasu i dopiero w sobotę jest wolna chwila, koszę trawę kosiarką spalinową Stigi o mocnym silniku więc koszenie idzie bardzo sprawnie i szybko

Najnowsze porady