Jak zadbać o trawnik po zimie

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Zima może wyrządzić wiele szkód w Twoim ogrodzie, dlatego wraz z jej końcem powinieneś sprawdzić stan trawnika. Aby zregenerować uszkodzoną trudnymi warunkami pogodowymi murawę, wykonaj poniższe zabiegi pielęgnacyjne.

Trawnik

Trawnik po zimie

Prace w ogrodzie możesz rozpocząć, gdy trawa całkowicie rozmarznie i obeschnie - chodzenie po trawniku nasiąkniętym wodą z topniejącego śniegu powoduje powstawanie głębokich odcisków butów, a to źle wpływa na wygląd murawy. Ponadto w takich śladach często gromadzi się woda, która może powodować miejscowe gnicie systemu korzeniowego i tym samym konieczność regeneracji tych miejsc w przyszłości.

Zabiegi pielęgnacyjne

Koszenie

Pierwsze cięcie wykonaj na wiosnę, gdy trawa zaczyna wypuszczać źdźbła. Zwróć uwagę, czy noże kosiarki są dobrze naostrzone. Maksymalnie możesz ściąć 1/3 wysokości trawy, aby nie spowodować jej uszkodzenia.

Wertykulacja

Wiosną bardzo łatwo dostrzec suche i pożółkłe źdźbła trawy, które utrudniają rozwój młodych liści oraz wnikanie wody do podłoża. Taki trawnik musisz wyczesać grabiami lub za pomocą wertykulatora - urządzenia, które skutecznie usuwa stare źdźbła. Prawidłowo przeprowadzona wertykulacja (1-2 razy do roku) ułatwia dostęp powietrza, substancji pokarmowych i wody do korzeni. Powinieneś zwertykulować pasmo po paśmie, a w przypadku powierzchni mocno przerośniętych mchem, dodatkowo cały obszar w poprzek.

Aeracja

Jeśli darń i korzenie traw są bardzo zbite, zastosuj aerację (napowietrzanie). Taki zabieg możesz wykonać za pomocą wideł, nakłuwając trawnik na głębokość ok. 10 cm. Na większej powierzchni najlepiej użyć aeratora, czyli specjalnego walca z bolcami. Dzięki temu korzenie są bardziej dotlenione i trawnik łatwiej chłonie wodę. Walec napowietrzający usuwa także filc i mech. Jeśli gleba pod trawnikiem jest ciężka i gliniasta, najpierw przeprowadź aerację, a następnie całą murawę posyp piaskiem (ok. 5 mm warstwą) - zwiększy się przepuszczalność i porowatość podłoża.

Wałowanie

Po zimie zwróć uwagę na wszelkie uwypuklenia trawnika. Woda, która zgromadziła się pod ziemią, zamarzała i odmarzała, powodując uszkodzenie darni. Aby trawa nie usychała na wiosnę, musisz przeprowadzić wałowanie murawy, które dociśnie kępy do podłoża i poprawi ich krzewienie.

Dosiewanie

Wraz ze wzrostem temperatury, kiedy gleba ma odpowiednią wilgotność, możesz rozpocząć dosiewanie nasion. Przerzedzone miejsca trawnika uzupełnij dosiewką, aby przywrócić dawny jego wygląd. Wolne podłoże musisz najpierw spulchnić widłami szerokozębnymi, a jeśli ziemia pod trawnikiem jest zwięzła, zmieszaj ją z piaskiem i po wyrównaniu powierzchni dosiej trawę. Na koniec intensywnie podlej trawnik.

Nawożenie

Ostatnim etapem pozimowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika jest nawożenie, które ma przywrócić życie i blask trawie. Na całym obszarze możesz rozłożyć ok. 2 cm warstwę kompostu lub zastosować nawozy mineralne wieloskładnikowe albo nawozy wieloskładnikowe wolnodziałające. Nawóz rozprowadź równomiernie, najlepiej za pomocą małego siewnika lub podlewając trawnik nawozem rozpuszczonym w wodzie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~MarzWar42 | 2015-12-29 13:14
Bardzo przydatny artykuł. Polecam jeszcze trochę niedoceniane zabiegi jak wertykulacja i aeracja. Przy wyższych modelach kosiarek (ja mam SOLO na silniku Hondy), występują też opcja mulczowania - to też jest jedna z form dbania o trawnik ale nie wszyscy go lubią ze względów estetycznych. Tak czy inaczej, dla dobra trawników, stosujmy wertykulację i aerację.

Najnowsze porady