Jak pozbyć się muszek owocówek?

Poradopedia.pl  |   |  + 6  |  Ocena: (głosy: 0)

Latem, bardzo często w naszych domach pojawiają się muszki owocówki. Wabi je m.in.: zapach fermentujących owoców, wina, octu, dżemów a walka z nimi może okazać się dość długa i uciążliwa.

Muszka owocowóka

Aby pozbyć się muszek owocówek, warto wypróbować następujące sposoby:

Na miskę

Wkładamy do miski kilka skórek z dowolnych owoców i starannie ją przykrywamy za pomocą folii spożywczej, którą starannie naciągamy. Następnie widelcem nakłuwamy w folii dziurki, przez które muszki wlecą, ale już nie wydostaną się na zewnątrz.

Na plastikową butelkę

Plastikową butelkę (najlepiej o pojemności 1,5 L lub 2 L) przecinamy na pół w miejscu górnej krawędzi etykiety i wlewamy do niej słodki sok, może być pomarańczowy. Następnie górną, odciętą cześć butelki (bez nakrętki) wkładamy do góry nogami do części napełnionej sokiem. Obie połówki butelki sklejamy taśmą klejącą tak, aby muszki schwytane w pułapkę nie mogły się z niej wydostać. Jeśli muszki wpadną w pułapkę, wstawiamy butelkę do foliowego worka, dokładnie go zawiązujemy i wyrzucamy.

Na suszarkę do włosów

Podłączamy suszarkę do gniazdka znajdującego się jak najbliżej skupiska owocówek. Następnie włączamy ją, ustawiamy na gorące powietrze i przystawiamy tylną część suszarki do muszek, które powinny w ten sposób zostać wessane do środka urządzenia.

Jeśli powyższe sposoby zawiodą należy kupić specjalną pułapkę

Na rynku można znaleźć produkty pomagające w walce z muszkami owocówkami - gotowe pułapki, które potrafią systematycznie je wyłapywać. Dużą zaletą takich pułapek jest ich bezpieczeństwo; nie emitują żadnych szkodliwych środków. Są dość tanie, dlatego tym bardziej warto się w nie zaopatrzyć.

Dla przykładu: Pułapka na muszki owocówki z płynem firmy BROS - jest wysoce skuteczna w działaniu dzięki specjalnej, intensywnej mieszance aromatów płynu wabiącego oraz oryginalnemu kształtowi i kolorowi pułapki przypominającej prawdziwy owoc. Cena ok. 12 zł za opakowanie zawierające jedną pułapkę i płyn wabiący o pojemności 30ml.

Można też wypróbować zwykły lep, podobny do takiego którym zwalczamy muchy.

Lepiej zapobiegać niż walczyć, dlatego warto przestrzegać następujących zasad: 

  • usuwać jedzenie i inne źródła, w których mogą rozmnażać się muszki owocówki (nie przechowywać resztek żywności, wyrzucać przejrzałe owoce);
  • świeże i suszone owoce szczelnie przykrywać lub chować do lodówki;
  • pojemniki z sosami, keczupami, octem jabłkowym zamykać szczelnie po użyciu i jeśli to możliwe przechowywać w lodówce;
  • regularnie zmywać naczynia, dobrze wypłukiwać i suszyć gąbkę do zmywania naczyń, czyścić zlew i odpływ;
  • śmieci przechowywać w koszu z przykrywką i systematycznie go opróżniać;
  • pozbyć się kwiatków, które mogą wabić muszki owocówki;
  • dbać o porządek i czystość (często myć podłogę w kuchni, zbierać wszystkie okruchy z podłogi i ze stołu);
  • zakładać na okna specjalne siatki chroniące przed atakiem niechcianych gości.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 6
~GŁUPEK | 2012-11-13 12:44
Skuteczny sprawdzony sposób na owocówki,nacieramy się nieświeżym owocem następnie siadamy na krześle bez ruchomo,aż owocówki nasz oblezą,a następnie wyklepujemy je.I w ten o to sposób pozbywamy się owocówek robiąc sobie masaż.POLECAM
~pio | 2012-09-19 10:13
Nie kupujcie czasem gotowego płynu z łapką firmy BROS- nie działa !!!
Wydałem na to 15 zł i po trzech dniach była tam jedna muszka.
Najlepiej zrobić pułapkę samemu, działa w 100%.
~brrr | 2012-09-18 09:12
Podoba mi się sposób na suszarkę :))))))
~ya | 2012-09-11 20:13
Jak to wciągnać muszki do suszarki?! A potem co wyrzucić suszarkę?
~parl | 2012-07-27 18:22
dobry jest odkurzacz,jesli odkurzysz pomieszczenia z 3 razy to problem zniknie!:)Polecam
~Hlin | 2011-09-28 16:59
Hm, Ciekawe, Jednak boję się, że na moje SPECYFICZNE ZMUTOWANE MUSZKI nie pomoże. Mój problem wygląda tak: Mam w pokoju chmarę latających uciążliwych kurdupelków. To chyba nie MESZKI bo nie są podobne, wyglądają jak czarne lekko szare muszki owocówki. Wieczorem BUCH! i całe chmary lecą do monitora, żarówki czy czegoś innego. Ale w dzień też się pojawiają. Wkurzają, gdy zaczęłam je rozgniatać zauważyłam, że mają w sobie krew... Więc chyba gryzą. Przeczytałam gdzieś, że jest rodzaj muszek żyjących w glebie, mam muchołówkę, więc chyba ją wywalę (Zrobię wszystko, żeby pozbyć się tych gówienek!)No i gdy wlałam wina do miseczki to potopiły się tylko te zwykłe, żółtawe muszki a te czarne nic. :< Zrobiłam porządek, odkurzałam, i nic. Jest jakiś "babuni" sposób żeby je wykończyć? Albo co zrobić? Co to za mutanty!? HELP!!!

Najnowsze porady