Rośliny, które oczyszczają powietrze

olga-romanowska  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Długie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może mieć poważne konsekwencje dla układu oddechowego i krążenia. Alerty smogowe coraz częściej przekraczają dopuszczalne normy. Nie zawsze mamy wpływ na to, co dzieje się na zewnątrz, ale możemy zadbać o odpowiednie warunki w domu. Doskonałym wsparciem w oczyszczaniu powietrza są rośliny, które ułatwią oddychanie, a dodatkowo będą efektowną dekoracją.

Największym zagrożeniem dla naszego układu oddechowego jest w tej chwili smog, którego obecność odczuwamy szczególnie w zimne, bezwietrzne dni. Jednak zanieczyszczenie powietrza występuje nie tylko na zewnątrz, ale i w pomieszczeniach. Odpowiadają za to materiały budowlane, sprzęty elektroniczne czy używane środki chemiczne, które wydzielają szkodliwe substancje. Najczęściej w powietrzu krążą takie związki jak: benzen, amoniak, ksyleny, trichloroetylen i aldehyd mrówkowy. Aby zminimalizować ich działanie i zapewnić sobie oraz najbliższym odpowiednie warunki warto wybierać produkty ekologiczne i zrezygnować ze zbyt dużej liczby sprzętów. Dodatkowym sposobem na oczyszczanie powietrza są odpowiednie rośliny. Które z nich najlepiej poradzą sobie z zanieczyszczeniami?

 

Skuteczne, naturalne oczyszczanie

Okazuje się, że rośliny wykazują bardzo wysoką zdolność filtracji powietrza, dzięki czemu niwelują obecne w nim toksyny i związki chemiczne. Ich skuteczność jest większa lub mniejsza w zależności od gatunku. W każdym domu warto w kilku miejscach ustawić palmę lub paproć, dracenę odwróconą, chryzantemę wielkokwiatową, fiskus czy aloes. Przedstawiamy 5 najbardziej skutecznych gatunków.

 

1. Palma

Obok właściwości oczyszczających wyróżnia się wysoką zdolnością do nawilżania. Odporna i łatwa w uprawie. Wymaga silnie nasłonecznionej pozycji, a jednocześnie niewiele wody. Doskonale wchłania substancje chemiczne, takie jak: benzen, tlenek węgla, ksylen i formaldehyd. Bardzo dobrze radzi sobie także z dymem tytoniowym, dlatego nie powinno zabraknąć jej w mieszkaniach palaczy.

 

2. Paproć

Roślina, która efektywnie oczyszcza powietrze, wchłaniając szkodliwe substancje, a jednocześnie nawilżając pomieszczenie. Wydziela bardzo duże ilości tlenu. Najlepiej ustawić ją w sypialni oraz obok ekranu telewizora i komputera, które emitują niekorzystne dla zdrowia związki.

 

3. Dracena

Skutecznie pochłania standardowe zanieczyszczenia oraz formaldehyd, znajdujący się w plastiku oraz kosmetykach. Wymaga jasnego miejsca, ale nie bezpośrednio na słońcu. Najlepiej rośnie, gdy ma dużo ciepła i dużo wilgoci. Prosta w uprawie, a jednocześnie bardzo efektowna stanowi oryginalną ozdobę we wnętrzu.

 

4. Chryzantema

Kwiat, który zwykle nie kojarzy się z rośliną domową to jeden z najbardziej efektywnych oczyszczaczy powietrza. Neutralizuje takie związki, jak:  formaldehyd, ksylen, benzen i amoniak. Wymaga jasnego stanowiska i mocno nawodnionej gleby. To roślina kwitnąca, więc przy okazji wprowadza przyjemny klimat w pomieszczeniu.

 

5. Skrzydłokwiat

Roślina kwitnąca, która nie tylko oczyszcza powietrze, ale także pięknie wygląda. Wśród zielonych liści skrywa kwiaty w formie białych, pachnących listków. Jest łatwa w uprawie, należy zapewnić jej zacienione miejsce i umiarkowaną wilgotność. Doskonale radzi sobie z dymem tytoniowym.

Rośliny o właściwościach oczyszczających to najczęściej znane i popularne gatunki, które są powszechnie dostępne oraz łatwe w uprawie i pielęgnacji. Warto wiedzieć, że do skutecznego filtrowania powietrza na każde 10 m2 pomieszczenia powinna przypadać co najmniej jedna roślina.

 

Opracowanie: GetHome.pl

Polecane strony

Segregacja śmieci – nowe zasady
Sprawdź również, jak poprawnie segregować śmieci

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady