Jak pozbyć się starego sprzętu AGD

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Wyrzucanie elektroniki i sprzętu AGD na śmietnik jest surowo zabronione. Jak w takim razie pozbyć się starego sprzętu niskim kosztem?

Stara pralkaWyrzucanie na śmietnik sprzętu AGD i starej elektroniki jest surowo zabronione i zagrożone karą w wysokości nawet 5 tysięcy złotych (wg stanu na 2013). Takie przepisy mają za zadanie chronić środowisko naturalne, a także umożliwić recykling starego sprzętu, który zazwyczaj zawiera wiele wartościowych surowców.

Jak w takim razie pozbyć się starego sprzętu i uniknąć wydatków?

Oddaj w sklepie w którym kupiłeś nowy sprzęt

Najprostszym sposobem jest oddanie starego urządzenia w sklepie sprzedajacym elektroniki. Zgodnie z przepisami sklep ma obowiązek przyjąć od Ciebie stare urządzenie w przypadku zakupu nowego. Ale uwaga:

  • obowiązek ten dotyczy tylko sprzętu tego samego typu (jak kupujesz lodówkę, to nie możesz zostawić starej pralki, tylko starą lodówkę)
  • sprzedawca ma obowiązek odebrać stary sprzęt w sklepie, a nie u Ciebie w domu - o transport musisz zadbać sam.

W praktyce często sklepy z elektroniką oferują lub też nie mają nic przeciwko temu, aby przy okazji dostawy nowego urządzenia odebrać to stare, dobrze jednak jest upewnić się wcześniej na ten temat.

Podobnie z odbiorem elektroniki wiele dużych sklepów nie robi większych problemów z przyjmowaniem starych urządzeń nie tylko innego typu, niż zakupione, ale także nawet kiedy nic nie kupiliśmy.

Zbiórki zużytego sprzętu

Co pewien czas urząd miejski, duże sklepy lub inne instytucje organizują zbiórkę problematycznych śmieci, w tym starego sprzętu AGD i elektroniki. Takie akcje zazwyczaj powiązane są ze świętami ekologicznymi, wiosną, promocjami, rocznicami itp. Jeżeli chcesz skorzystać z takiej okazji sprawdź przede wszystkim wydarzenia na stronie Twojego urzędu.

Inne punkty odbioru starego sprzętu AGD i elektroniki

Poza sklepami i organizowanymi co pewien czas zbiórkami możesz skorzystać z jednego z punktów, które funkcjonują na regularnych zasadach. Jeżeli oczekujemy, że firma przyjedzie do nas do domu, to usługa taka kosztuje - zazwyczaj od kilkadziesiąt złotych i zależy od odległości i ilości urządzeń. Często może to być niższy koszt niż benzyna.

Jeżeli jesteś w stanie odstawić sprzęt samemu, to większość tego typu firm przyjmie go bez żadnych opłat, powstają wręcz duże stacje recyklingowe odbierające bez żadnych opłat wszelkiego rodzaju uciążliwe śmieci.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~EcoPartner.pl | 2013-12-17 14:05
Warto pamiętać, że firmy zobowiązane są do nieco innego postępowania, jeśli chodzi o utylizację elektrośmieci. Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Klientów pomagamy pozbywać się problemów związanych z odpadami w firmach. Organizujemy odbiór, załadunek i wypełniamy wszystkie obowiązki dotyczące posiadacza odpadów.

Najnowsze porady