Przygotowania do Wielkanocy: jak skutecznie wyczyścić sprzęt AGD?

SferaPRT  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Podczas świątecznej gorączki piekarnik, okap czy płyta grzewcza pracują niemal bezustannie, a co za tym idzie – często się brudzą. Jeśli będziemy trzymać się sprawdzonych porad, utrzymanie kuchennych urządzeń w czystości będzie zadziwiająco łatwe.

Mikrofibra na straży czystości

Wydawać by się mogło, że efektywne sprzątanie możliwe jest tylko przy użyciu zróżnicowanych akcesoriów oraz silnych detergentów. Tymczasem materiały, z których wykonany jest sprzęt AGD, często wymagają delikatnego traktowania. Szczególnie dotyczy to stali nierdzewnej oraz urządzeń o wysokim połysku – ich powierzchnia jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania i zacieki.

- Do czyszczenia sprzętu gospodarstwa domowego najlepszym wyborem będzie ściereczka z mikrofibry (np. Actifibre), która skutecznie usunie zabrudzenia, nie pozostawiając smug, bez konieczności użycia detergentów. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale ekologiczne i bezpieczne dla alergików – wyjaśnia Piotr Piecha, ekspert marki Vileda. Do przywrócenia czystości kuchennym sprzętom wystarczy więc tylko woda, którą ściereczki z mikrofibrą bardzo dobrze pochłaniają, nie pozostawiając przy tym nieestetycznych smug. Można więc z ich pomocą wyczyścić i osuszyć także szklane elementy kuchenki mikrofalowej czy piekarnika. – Użycie ściereczki z mikrofibry nie spowoduje zarysowania czy zmatowienia powierzchni, dzięki czemu urządzenia zachowają charakterystyczny połysk i efektowny wygląd – dodaje ekspert marki Vileda.

Sposób na uciążliwy brud

Wyjątkowo uporczywy tłuszcz, który gromadzi się we wnętrzu piekarnika czy kuchenki mikrofalowej, łatwo usuniemy za pomocą roztworu na bazie octu i cytryny. Wystarczy wstawić miskę z miksturą na kilka minut do kuchenki mikrofalowej lub piecyka, a parująca pod wpływem ciepła woda z octem i cytryną, osiadając na ściankach urządzenia, rozpuści brud. Następnie, aby pozbyć się zanieczyszczeń, wilgotną ściereczką należy dokładnie wytrzeć wnętrze. Natomiast w przypadku czyszczenia elementów wykonanych ze stali inox możemy wykorzystać dostępne na rynku specjalne preparaty przeznaczone do tego typu materiałów. Środki te tworzą cienką powłokę ochronną, która zapobiega przywieraniu zanieczyszczeń. Nie tylko więc czyszczą, ale konserwują i zabezpieczają stal.

Przed Wielkanocą weź okap pod lupę

Podczas intensywnego świątecznego gotowania sprzętem, który z pewnością będzie wymagał gruntownego czyszczenia, jest okap kuchenny. Ze względu na bliskie sąsiedztwo kuchenki to na nim w dużej mierze gromadzą się opary i tłuszcz. – Niezwykle istotne jest regularne i dokładne czyszczenie okapu, ponieważ od tego w dużej mierze zależy jego prawidłowe działanie i wydajność – mówi Kamil Machura, manager ds. handlu w firmie Ciarko, która jest polskim producentem okapów kuchennych. – Przy czyszczeniu okapu należy pamiętać, aby używać wyłącznie delikatnych tkanin i łagodnych detergentów. Bez względu na rodzaj tworzywa, z którego wykonany jest okap, do mycia nie wolno stosować środków ścierających takich jak popularne mleczka czyszczące. Po zakończeniu prac warto natłuścić jego powierzchnię specjalnym preparatem czy np. oliwką, dzięki czemu uzyskamy efektowny połysk – dodaje ekspert.

Z dobrym filtrem oczyścisz atmosferę

Co więcej, w przypadku okapów należy stale dbać o stan filtrów – Ma to wpływ na skuteczność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów, ale także na bezpieczne użytkowanie sprzętu, ponieważ filtry nasączone tłuszczami stają się łatwopalne. Tradycyjne filtry aluminiowe odświeżymy za pomocą wody i ściereczki, np. z mikrofibry czy irchy, lub w zmywarce w temperaturze mycia do 50˚C i przy niskiej zawartości soli – radzi Kamil Machura. W przypadku pozostałych filtrów: węglowych, akrylowych i włókninowych, po zużyciu niezbędna jest ich wymiana, ponieważ nie nadają się do czyszczenia czy regeneracji. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~iga | 2016-03-03 16:30
Bardzo zaniedbanym sprzętem jest zwykle piekarnik. To duży błąd, gdy czyści się go regularnie zajmuje to niewiele czasu. Nie można zapominać o blachach, które są na wyposażeniu. Jeśli jednak ktoś o piekarniku przypomina sobie raz na parę lat to wtedy naprawdę trudno jest go doprowadzić do porządku...
szyte dekoracje domowe www.domowyazyl.blogspot.com

Najnowsze porady