Jak prać - co powinieneś wiedzieć o praniu ubrań

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Pranie wydaje się prostą czynnością, ale pomimo wszystko wymaga pewnej podstawowej wiedzy bez której narażasz swoje ubrania na zniszczenie. Pranie ubrań jest dla Ciebie nowością? Nie jesteś pewien czy robisz to właściwie? Przeczytaj nasz poradnik.

Pranie pralkaDuża różnorodność tkanin sprawia, że do prania poszczególnych rzeczy musisz używać różnych detergentów oraz nastawiać odpowiedni program w automacie. To jednak nie wszystko - wiele rzeczy wymaga bowiem właściwego traktowania nie tylko podczas prania, ale i suszenia. Zanim po raz kolejny włączysz pralkę, sprawdź jak pielęgnować tkaniny, aby służyły Ci jak najdłużej.

Zasady dotyczące prania

1. Segregowanie tkanin

To bardzo ważna czynność, o której powinieneś pamiętać. Rzeczy białe i bardzo jasne oddzielaj od kolorowych i ciemnych; lekko zabrudzone od bardzo brudnych; bawełniane od tkanin sztucznych a te, które pochłaniają dużo wody (np.: grube koce) od rzeczy cienkich. Osobno pierz jeansy. Zwracaj uwagę na oznaczenia - niektóre tkaniny można prać tylko ręcznie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej poradzie Co oznaczają symbole na metce - jak mam wyprać to ubranie?

2. Pranie i wirowanie

Przed włączeniem pralki, sprawdź czy kieszenie ubrań są puste - mogą zostać w nich jakieś papiery, pieniądze, bilety i inne rzeczy. Pozapinaj też wszystkie zamki i klamerki, aby podczas ruchu bębna w pralce nie uszkodziły innych ubrań. Nie przesadzaj z ilością rzeczy w pralce. Jeśli będzie ich za dużo, składniki aktywne proszku nie dotrą do wszystkich i w rezultacie słabo się wypiorą.

Do prania musisz użyć odpowiedniego detergentu. Proszki dostępne na rynku zawierają związki powierzchniowo czynne, zmiękczające wodę, enzymy oraz środki wybielające. Zawsze wybieraj preparaty dobrej jakości, pozbawione agresywnych składników czyszczących. Możesz użyć proszku przeznaczonego do odzieży białej lub kolorowej, a także proszku wybielająco-odplamiającego. Powinieneś również dodać płynu do płukania (zmiękczania), dobranego do rodzaju tkaniny. Piorąc w pralce automatycznej, używaj płynu w trybie bardzo krótkiego lub tzw. ekonomicznego prania. Ciemne plamy na jasnych rzeczach wymagają użycia odplamiacza bezpośrednio na plamę, a potem jeszcze proszku - nie trzyj zbyt mocno plamy, bo materiał w tym miejscu się zmechaci i rzecz nie będzie nadawała się do noszenia.

Funkcja wirowania to z jednej strony dobre, a z drugiej złe rozwiązanie - pranie co prawda szybciej schną, ale też bardziej się gniecie. Korzystaj z niej rozsądnie - grubsze rzeczy wiruj na większych obrotach, a cienkie na najmniejszych bądź wcale. Nigdy nie zostawiaj wypranych ubrań w pralce - od razu je wieszaj albo chociaż przerzuć do kosza na pranie.

3. Suszenie prania

Koszulki, spodnie i poszewki musisz strzepnąć przed wieszaniem - chwyć wzdłuż szwów od góry i strzepnij mocno, a potem wzdłuż szwów od dołu i znów mocno strzepnij. Na koniec jeszcze raz od góry i dopiero powieś - jak wyschną, muśnij żelazkiem i gotowe. Ubranie wieszaj na plastikowych wieszakach - drewniane się rozklejają i odchodzi od nich lakier. A jeśli nie posiadasz takiego zapasu wieszaków, ubrania wieszaj do góry nogami i mocuj żabkami. Pranie najlepiej schnie na świeżym powietrzu - kolory zawsze wieszaj w cieniu, a rzeczy białe na słońcu. Skarpetki oraz bieliznę przypinaj żabkami na sznurku albo wieszaj na specjalnej suszarce. Pamiętaj, aby sznurek na którym wieszasz pranie był idealnie gładki i czysty. Odpowiednio suszone rzeczy będzie Ci łatwiej wyprasować.

Pielęgnacja tkanin

Jeśli chcesz, aby Twoje rzeczy na długo zachowały miękkość, formę i kolor, musisz właściwie je traktować. Oto wskazówki:

  • bawełna - ciemne tkaniny pierz w zimnej, kolorowe w ciepłej, a białe w gorącej wodzie. Wyprane ubrania możesz suszyć w suszarce bębnowej;
  • wiskoza, polester, elastan - odzież wykonaną z tych materiałów pierz w zimnej lub letniej wodzie i programie do tkanin delikatnych;
  • len - nie pierz w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż może ulec skurczeniu. Aby uniknąć zagnieceń, nie susz lnianych rzeczy w suszarce bębnowej;
  • wełna, jedwab - pierz w zimnej lub letniej wodzie, używając programu do tkanin delikatnych. Ubrania wywracaj na lewą stronę, a po wypraniu rozkładaj na płaskiej powierzchni;
  • jeans - przed włożeniem do pralki, wywróć odzież na lewą stronę. Unikaj wirowania na najwyższych obrotach;
  • polar - wywracaj na lewą stronę i pierz w chłodnej wodzie. Aby nie doszło do zmechacenia, używaj programu do tkanin delikatnych;
  • puch - kurtki pierz w letniej wodzie. Jeśli włożysz do bębna piłki tenisowe, odzież nie straci na puszystości, a puch równomiernie się ułoży.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady