Jak dbać o ubrania aby długo Tobie służyły

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zafarbowana odzież, zmechacone swetry, pozaciągane nitki - Twoje ubrania nie muszą tak wyglądać. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, wszystkie rzeczy będą długo wyglądały jak nowe.

Czytanie metek

Zanim cokolwiek wrzucisz do pralki lub zaczniesz prasować, dokładnie przeczytaj instrukcję dotyczącą pielęgnacji ubrania. Ważna jest temperatura prania oraz to, czy daną rzecz można prać w pralce czy tylko ręcznie. Ale to nie wszystko - sprawdź, co oznaczają poszczególne symbole na metce.

Sortowanie ubrań

Przed praniem posortuj ubrania kolorystycznie: jasne pierz z jasnymi, a ciemne z ciemnymi, ale też oddzielaj np.: swetry, aby uchronić odzież przed farbowaniem i zniekształceniem.

Pranie

Przede wszystkim dopasuj program prania do danego typu tkaniny, aby uniknąć jej zniszczenia. Przed włożeniem ubrań do pralki opróżnij kieszenie i pozapinaj zamki błyskawiczne (pamiętaj, jeśli przeładujesz pralkę, wyprane rzeczy będą bardziej wygniecione). Kolorowe ubrania, swetry, koszulki z nadrukami i jeansy pierz po lewej stronie, a bieliznę i rajstopy w specjalnej siatce. Zobacz, co jeszcze powinieneś wiedzieć o praniu ubrań.  

Suszenie

Suszarka elektryczna ułatwia to zajęcie, ale powinieneś ją stosować tylko w przypadku bawełnianych ubrań - pozostałe tkaniny susz tradycyjnie. Unikaj rozwieszania tkanin na mocnym słońcu, gdyż grozi to utratą kolorów, a jeśli już to zawsze odwracaj je na lewą stronę. Koszule i kurtki rozwieszaj na wieszakach, aby nie straciły swojego fasonu. Swetry natomiast wyciskaj w ręcznik i susz rozłożone na płasko. Dzięki odpowiedniemu suszeniu, niektórych ubrań nie będziesz musiał w ogóle prasować.

Prasowanie

Tej czynności nie lubi większość z nas, niestety w pewnych przypadkach nie da się jej uniknąć. Jeśli zmienisz swoje nastawienie i odpowiednio się do tego zabierzesz, prasowanie może stać się dla Ciebie prawdziwą chwilą relaksu i wytchnienia. A pomogą Ci w tym podstawowe zasady dotyczące prasowania oraz proste sposoby na to, jak prasować szybciej i przyjemniej.

Przechowywanie

Nawet w bardzo pojemnej szafie ubrania mogą się niszczyć, jeśli właściwie ich nie porozkładasz. Aby Twoje marynarki nie straciły fasonu, porozwieszaj je na drewnianych wieszakach - każdą osobno. Ważny jest także sposób przechowywania ubrań rzadko używanych lub sezonowych. Tego typu rzeczy trzymaj w oddzielnej części szafy, odpowiednio rozłożone. Niektóre ubrania, zwłaszcza koszule wymagają idealnego złożenia - przyda Ci się do tego specjalna podkładka do łatwego i szybkiego składania ubrań, którą bez problemu wykonasz sam.

Uważaj na dezodoranty! Niektóre z nich pozostawiają na tkaninach ślady, praktycznie niemożliwe do usunięcia - takie zabrudzenia bezpowrotnie niszczą wygląd ubrań. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: