Jak usunąć pleśń z ubrań i ręczników?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Małe, ciemne kropeczki pleśni pojawiają się często na niedosuszonych, zbyt wcześnie schowanych lub przechowywanych w wilgotnej szafie ubraniach i ręcznikach, ale też na rzeczach pozostawionych w pralce po wypraniu czy na stroju kąpielowym noszonym przez kilka dni w plecaku.

PranieZapach stęchlizny jest krępujący i bardzo nieprzyjemny - na szczęście możliwy do usunięcia. Poniżej przedstawiamy domowe sposoby pozbywania się pleśni z ubrań i ręczników oraz wybrane, profesjonalne środki chemiczne.

Soda oczyszczona

Do prania dodaj sodę oczyszczoną, która pochłania niechciane zapachy (wsyp 3 łyżki do proszku). Jeszcze lepszy efekt uzyskasz, jeśli zatęchłe ubrania przed praniem wypłuczesz w wodzie z sodą lub posypiesz nią tkaniny i potrzymasz je w zamkniętym woreczku. Następnie wypierz i wysusz pranie (najlepiej na słońcu), a nieprzyjemny zapach stęchlizny powinien zniknąć. Jeśli za pierwszym razem się nie uda, powtórz czynność.

Ocet

Produkt ten zmienia odczyn środowiska na mocno kwaśny i dzięki temu likwiduje grzyby pleśniowe. Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:4 i użyj tej mieszanki, aby pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań i ręczników. Przed zastosowaniem tej metody, sprawdź jednak czy dana tkanina nie odbarwia się - wykonaj próbę w mało widocznym miejscu.

Olejek sosnowy

Ma podobne właściwości jak soda - jest bezpieczny dla tkanin i doskonale absorbuje zapach stęchlizny. Możesz go dodać do prania w pralce lub rozcieńczonym spryskać ubrania, a następnie wyprać. Po wysuszeniu, schowaj je do szafy z woreczkami zapachowymi lub kostkami perfumowanego mydła, aby uchronić odzież przed stęchlizną.

Boraks

Skutecznie zwalcza pleśń domową. Musisz jednak pamiętać, że jest to środek silnie żrący i jego przedostanie się do wnętrza organizmu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Aby usunąć zapach stęchlizny z ubrań i ręczników, przygotuj roztwór z 1 czubatej łyżki boraksu oraz 4 litrów wody - mocz tkaniny przez ok. 30 minut, a później wypierz.

Profesjonalne wybielacze i odplamiacze

  • dr Reiner Mydełko odplamiające - szybko i skutecznie usuniesz uporczywe plamy. Dzięki wyjątkowej formule opartej na naturalnych składnikach, mydełko jest bezpieczne dla skóry;
  • FF Płyn do prania tkanin delikatnych - możesz używać go do prania ręcznego, jak i w pralce. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami piorącymi, a po wypraniu pozostawia na ubraniach świeży zapach;
  • Bio-Biel Odplamiacz enzymatyczny do tkanin - odplamia, wybiela i dezynfekuje. Usuwa zabrudzenia różnego pochodzenia. Dodawaj go do prania w przypadku bardziej zaplamionych ubrań.

Dodatkowe wskazówki:

  1. Aby pozbyć się zapachu stęchlizny z szafy, opróżnij ją i umyj wodą zmieszaną ze środkiem do mycia drewna lub zwykłym mydłem, a następnie dobrze wywietrz.
  2. Dobrym sposobem jest wstawienie do szafy kubka z wrzącym mlekiem, spodka z rozsypanymi goździkami, owocami pigwy lub prażonymi ziarnami kawy. Możesz również zawiesić specjalne perfumowane saszetki.
  3. Pierz ubrania w gorącej wodzie, ponieważ usuwa ona zarodniki pleśni i alergenów. Uważaj, by nie uszkodzić tkanin (stosuj się do zaleceń producenta).
  4. Nie wrzucaj przepoconych ubrań do pralki - najpierw porządnie je wywietrz. To samo zrób z mokrymi rzeczami po basenie. Ręczniki wieszaj do wyschnięcia, po każdym ich użyciu.
  5. Pamiętaj też, by nigdy nie wkładać do szafy nawet lekko wilgotnych ubrań i ręczników.

Pleśń może być przyczyną reakcji alergicznych (częste kichanie, kaszel, trudności w oddychaniu, ból i łzawienie oczu, swędzenie nosa, wysypka skórna), dlatego powinieneś jak najszybciej ją usunąć. Jeśli nie zrobisz tego odpowiednio wcześnie, pleśń zniszczy Twoje ubrania - plamy zaczną się rozrastać i nie będzie już czego ratować.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~Dorota | 2020-05-13 19:52
Ja się zdecydowałam na model Electroluxa, który był polecany w tym rankingu https://rankingly.pl/suszarki-do-prania/. Używam suszarki już od ponad pół roku i uważam, że była to dobra inwestycja.
~ula | 2019-11-22 16:46
Dzięki za fajne i praktyczne rady! Mam pytanie dodatkowe, o ile to nie problem - co sądzisz o suszarkach elektrycznych bębnowych? Czy one bardzo minimalizują ryzyko takich nieprzyjemnych zapachów na odzieży i ręcznikach? Jeżeli masz na ten temat wiedzę, to może polecisz jakiś model do 3000 zł, np. z tego rankingu, bo wygląda na aktualny - https://www.prorankingi.pl/rankingi/agd/suszarki-do-prania/ Pozdrawiam :)
~łopka | 2015-10-29 18:49
Ja już teraz to odświeżam w suszarce ze steamcarem. Wcześniej to po prostu trzeba się było pilnować, żeby wyciągać od razu z pralki i suszyć w wietrzonym pomieszczeniu.

Najnowsze porady