Jak prasować - podstawowe zasady

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Prasowanie jest jednym z tych obowiązków domowych, którego nie powinieneś zaniedbywać albo stale odkładać na inny termin. Rosnąca w szybkim tempie sterta ubrań będzie Cię jeszcze bardziej odstraszać, zwłaszcza jeśli nie przepadasz za tą czynnością. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci co robić, by prasowanie stało się łatwiejszym i przyjemniejszym zajęciem.

Idealne miejsce do prasowania

ŻelazkoPrasuj tam, gdzie łatwo rozkładać i chować sprzęt, ale też ubrania, np.: w pobliżu szafy. Wieszaki i półki znajdujące się pod ręką sprawią, że nie będziesz musiał wiele razy chodzić po mieszkaniu, aby schować wyprasowane rzeczy - to oszczędność czasu i pracy. Miejsce do prasowania powinno być dobrze oświetlone, z wygodnym dostępem do gniazdka elektrycznego.

Odpowiedni sprzęt

Dobrze, aby żelazko było wyposażone w specjalną nakładkę (stopkę), która uchroni przed przypaleniem i wyświeceniem ubrania. Utrzymuj je w czystości, nie tylko na zewnątrz ale i w środku. Jeśli zajdzie kamieniem, wypełnij je octem i ustaw na najwyższą temperaturę. Rozpuszczony osad usuń, a żelazko przelej czystą wodą. Do prasowania używaj wody destylowanej - wystarczy, że przegotujesz i ostudzisz zwykłą kranówkę, a następnie wlejesz ją do żelazka (podczas gotowania woda traci większość minerałów odpowiedzialnych za tworzenie się kamienia).

Żelazko to jedno, a deska do prasowania drugie. Najwygodniej będzie Ci przy desce o regulowanej wysokości ze stojakiem na żelazko. Dobrym rozwiązaniem jest deska pokryta specjalną tkaniną, która zapobiega odbijaniu się szwów na odzieży. Zainwestuj w taką, której pokrycie dodatkowo odbija temperaturę - ułatwisz sobie zadanie, gdyż ubrania będą prasowane niejako z obu stron jednocześnie.

Prasowanie

Podziel ubrania na trzy rodzaje w zależności od temperatury, w jakiej będziesz je prasować. Zacznij od rzeczy wymagających niskiej temperatury a zakończ na ubraniach, które powinny być prasowane w wysokiej temperaturze. Zawsze sprawdzaj, co mówią symbole na metce.

Do prasowania rzeczy bardzo wygniecionych używaj odpowiednich środków, np.: krochmalu w spray'u - ułatwia prasowanie tkanin i nadaje im pożądaną sztywność. Spryskuj nim prasowaną powierzchnię, a temperaturę ustawiaj o stopień niższą od zalecanej. Preparaty ułatwiające prasowanie zawierają w swoim składzie skrobię, która lekko usztywnia tkaniny i zapobiega ich elektryzowaniu.

Dobre efekty uzyskasz prasując żelazkiem z wytwornicą pary wodnej, która ułatwia rozprostowywanie zagnieceń. Nie nadużywaj jednak tej funkcji - wilgoć nie może pozostawać w prasowanej tkaninie. Aby ją usunąć, przejedź na koniec kilka razy po materiale bez naparowywania.

Ubrania prasuj na lewej stronie lub przez bawełnianą szmatkę, aby zapobiec ich niszczeniu. W przypadku ubrań z fałdami i zakładkami, pomiędzy warstwy materiału możesz wsadzić drewnianą deskę do krojenia - zapobiegniesz rozprasowywaniu lub marszczeniu się fałdek na drugiej warstwie tkaniny. Jeśli nie wiesz, z jakich włókien składa się dana rzecz, zrób najpierw próbę na małym jej odcinku, np.: wewnętrznym szwie.

Pamiętaj, że:

  • prasowanie tak naprawdę zaczyna się już po wyjęciu ubrań z pralki. Susz je w pozycji rozłożonej lub na wieszakach, aby były jak najmniej wygniecione. Tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące prasowania koszuli;
  • niektóre tkaniny, odpowiednio suszone nie wymagają prasowania (np.: jeansy, t-shirty);
  • nieprasowane ręczniki oraz bielizna są bardziej miękkie i elastyczne;
  • wyprasowane rzeczy trzeba odpowiednio ułożyć lub powiesić;
  • częste prasowanie niszczy tkaniny.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady