Podstawy grillowania - co powinieneś wiedzieć

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Potrawy z grilla będą smaczne, aromatyczne i zdrowe, o ile właściwie je przyrządzisz. Pomogą Ci w tym poniższe wskazówki.

Grill

Najważniejsze zasady grillowania

Wybierz odpowiednie miejsce do grillowania. Podłoże powinno być jak najbardziej płaskie i twarde - grill nie może się przechylać w żadną ze stron. Dzięki temu unikniesz jego przewrócenia bądź przenoszenia z miejsca na miejsce.

Za każdym razem, przed rozpoczęciem pieczenia, lekko posmaruj ruszt oliwą. Taki zabieg ułatwi Ci późniejsze czyszczenie grilla, a same potrawy nie będą przywierać do rusztu.

Do grillowania stosuj węgiel drzewny lub brykiet. Ten drugi zawiera węgiel drzewny, z którego wcześniej usunięto szkodliwe substancje. Ponadto, jest wydajniejszy i żarzy się zdecydowanie dłużej.

Do rozpalania grilla używaj specjalnych zapałek lub zapalarki oraz bezpiecznej podpałki. Unikaj łatwopalnych substancji typu: benzyna, denaturat czy spirytus - ich podpalenie może spowodować niekontrolowany wybuch, który często kończy się oparzeniami ciała lub pożarem. Nigdy nie dolewaj płynnej rozpałki do już palących się węgli. Zapoznaj się ze szczegółową instrukcją Jak rozpalić grilla.

Podczas grillowania zachowaj szczególne środki ostrożności, zwłaszcza gdy w pobliżu przebywają dzieci lub zwierzęta domowe - nie zostawiaj rozpalonego grilla bez nadzoru osoby dorosłej. Pomyśl również o własnym bezpieczeństwie: trzymaj się jak najdalej od ognia, nie nachylaj się bezpośrednio nad paleniskiem, nie dotykaj nagrzanych elementów grilla.

Po zakończeniu grillowania pamiętaj o całkowitym zagaszeniu ognia. Użyj do tego celu piasku, zamiast wody a dzięki temu zmniejszysz ryzyko oparzenia się gorącą parą.

Przed opróżnieniem popiołu upewnij się, że jest on całkowicie zagaszony (poczekaj aż grill wystygnie, abyś mógł go bezpiecznie dotykać). Następnie wsyp go do wykopanego wcześniej dołu, po czym zasyp ziemią i zalej wodą. To bardzo ważne, żeby żar został odpowiednio zagaszony a pozostałości po nim dobrze zabezpieczone.

Po każdym grillowaniu umyj dokładnie ruszt - przypalony tłuszcz i resztki jedzenia to źródło trujących substancji, ale też mało przyjemnych zapachów, które wnikają w potrawę.

Najlepsze produkty do grillowania

Najpopularniejszym daniem z grilla jest kiełbasa, ale też kaszanka i karkówka. Łatwe w przyrządzeniu, gdyż nie wymagają zbyt wiele uwagi - wystarczy, że od czasu do czasu przewrócisz je na drugą stronę. Dobra kiełbasa powinna być już tak doprawiona, żeby nie wymagała stosowania dodatkowych przypraw. Zbyt suchą możesz przed pieczeniem zawinąć w plasterek boczku.

Grillować możesz właściwie każde mięso. Doskonale sprawdza się wieprzowina, wołowina i jagnięcina - podczas pieczenia tłuszcz się roztapia, powodując że staje się ono delikatne i kruche. Jeśli jednak wolisz coś lżejszego, idealnym wyborem będzie kurczak, indyk, ryba, a także warzywa, np.: cukinia nadziana pomidorami, fetą i świeżymi ziołami.

Mięso, ryby, warzywa i owoce możesz piec bezpośrednio na ruszcie lub na specjalnych tackach, które ułatwiają swobodne krążenie gorącego powietrza i nie pozwalają tłuszczowi skapywać. Jeśli do pieczenia użyjesz folii aluminiowej, wówczas potrawy będą bardziej soczyste.

Niektóre mięsa, np.: wołowina i dziczyzna muszą "dojść" po grillowaniu, dlatego powinieneś je odłożyć na kilka minut na brzeg rusztu.

Kupując mięso na grilla, kieruj się przede wszystkim jego jakością a nie ceną. Wybieraj tylko świeże produkty, najlepiej w sprawdzonych sklepach. Alternatywą dla mięs na wagę są mięsa pakowane, gotowe do pieczenia - odpowiednio przyprawione i zamarynowane. 

Unikaj grillowania mięsa peklowanego oraz konserwowanego saletrą - w wysokiej temperaturze rozkłada się ono do toksycznych związków. Pamiętaj też, że mięso przeznaczone do grillowania powinno mieć temperaturę pokojową. W żadnym wypadku nie powinno być zamrożone. Dobrze jest je zamarynować, minimum 3 godziny przed pieczeniem.

Aby uatrakcyjnić smak i aromat grillowanych potraw, dodaj do paleniska suche gałązki rozmarynu lub tymianku, owoce jałowca bądź łupiny orzecha.

Jedzenie z grilla - zdrowe czy niezdrowe?

Dla niektórych osób grillowane potrawy są zdrowe i niskokaloryczne, bo prawie cały tłuszcz wycieka z nich podczas pieczenia. Zdaniem innych, nie ma nic bardziej toksycznego niż danie przyrządzane w ten sposób. 

Niewątpliwą zaletą grillowania jest to, że tłuszcz z mięsa czy kiełbasy wytapia się, a więc wartość kaloryczna potrawy jest mniejsza. Jedzenie poddawane jest na ogół krótkiej obróbce termicznej, dlatego produkty nie tracą swoich wartości odżywczych.

To nie potrawy, lecz sam sposób grillowania może Ci zaszkodzić. Musisz pilnować mięsa, bo im bardziej je spieczesz, tym gorzej. Jedząc takie przypalone dania, dostarczasz swojemu organizmowi sporo substancji rakotwórczych.

Ważna jest również wielkość pieczonych kawałków - zbyt grube będziesz musiał trzymać na ruszcie nawet kilkadziesiąt minut, a w takim mięsie też będzie wiele niezdrowych substancji. Dlatego kotlety z dowolnego mięsa nie powinny mieć więcej niż 2 cm grubości.

Grillowane dania mogą zawierać dużo wolnych rodników, przed którymi najlepiej ochronią Cię tzw. antyutleniacze, np.: witamina C. Aby więc posiłek okazał się naprawdę zdrowy, pieczone mięso powinieneś uzupełnić sałatką ze świeżyć warzyw i owoców, które są bogate w ten składnik. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady