Jak rozpalić grilla

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Ładna pogoda za oknem i chęć spędzenia czasu z rodziną i znajomymi to doskonała okazja do zorganizowania biesiady przy grillu. Jak nie zmarnować czasu próbując go rozpalić?

Rozpalanie grilla

Źródłem energii w grillach węglowych jest węgiel drzewny lub brykiet węgla drzewnego. W czasie procesu spalania pojawia się żar, który umożliwia obróbkę termiczną żywności. W zależności od rodzaju zastosowanego paliwa, możesz uzyskać różne walory smakowe jedzenia, a dym wytworzony poprzez tłuszcz ściekający na węgiel nadaje potrawom smak i zapach wędzonki. 

 1. Przed rozpaleniem grilla, dokładnie go wyczyść a następnie ustaw w miejscu osłoniętym od wiatru i w takim, by ulatniający się później dym nie leciał w stronę uczestników biesiady.
 2. Ułóż na grillu stożek z brykietu lub węgla drzewnego - na początek użyj nie więcej niż 10-12 sztuk.
 3. Podpałkę obłóż węglem lub brykietem tak, aby zapewnić dostęp tlenu. Jeśli używasz płynnej rozpałki, zapal mokre węgielki - użyj w tym celu zapalniczki lub długich zapałek.
 4. Kiedy ogień zgaśnie i węgiel będzie się powoli żarzyć, zacznij dmuchać (np.: miechem lub dmuchawą na baterię), aby przyspieszyć cały proces. Nie przykrywaj grilla do momentu, aż węgiel przepali się i pokryje popiołem, a w środku będzie się żarzył.
 5. Do rozżarzonych węgielków stopniowo dodawaj następne i czekaj, aż się przepalą i pokryją popiołem. Jeśli w grillu powstanie płomień, możesz go ugasić skraplając palące się miejsca wodą - nie za dużą ilością, aby nie ugasić żaru.
 6. Żarzący się stożek węgli rozsuń, aby uzyskać płaską warstwę. Nasmaruj ruszt olejem (zapobiegnie to przyklejaniu się potraw), a następnie umieść go nad gorącym węglem. Na rozgrzanym ruszcie układaj produkty do grillowania. Dokładaj brykietu mniej więcej co 30 minut, żeby utrzymać temperaturę.

Dodatkowe wskazówki:

 • używaj wyłącznie węgla drzewnego z drzew liściastych (iglaste zawierają duże ilości żywic, które skraplając się, uwalniają szkodliwe substancje);
 • do rozpalenia węgla drzewnego używaj podpałki opartej na bazie naturalnych składników, np.: z dodatkiem parafiny naftowej. Nie stosuj w tym celu środków chemicznych typu: denaturat, benzyna czy ropa - mogą być trujące dla mięsa;
 • nigdy nie polewaj rozpałką gorących węgielków, np.: żeby się szybciej paliły - strumień płynu może zająć się ogniem i poparzyć Ci ręce, możesz także doprowadzić do eksplozji oparów z podpałki,
 • aby uzyskać wspaniały aromat mięsa, bezpośrednio przed położeniem go na ruszcie, dodaj do węgla kilka gałązek lub ziaren jałowca;
 • grilla możesz rozpalać również w niepogodę, np.: pod wiatą - wystarczy, że dodasz więcej węgla i utrzymasz większy żar.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady